С’лповски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
С’лповски манастир
Свети Кузман Етолиски
Αγίου Κοσμά του Αιτωλού
Карта
МестоС’лпово, Кајларско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена2004
Управа
Архијерејско намесништвоКајларско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

С’лповски манастир „Св. Кузман Етолиски“ (грчки: Αγίου Κοσμά του Αιτωλού) — манастир кај селото С’лпово, Кајларско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Манастирот е основан во 2004 г. од митрополитот Теоклит Лерински.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ι.Μ. Αγίου Κοσμά του Αιτωλού – Άρδασσα“. Ιερά Μητρόπολη Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας. Посетено на 1 јануари 2015.