Учини

Од Википедија — слободната енциклопедија


Учини
Учини во рамките на Грција
Учини
Учини (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)

Учини или Уџана или Уџане (грчки: Κομνηνά) — село со 1.120 жители во Западна Македонија во Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Повеќе од 90% на населението се Грци-бегалци од Турција и зборуваат на понтиски јазик.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]