Емборе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емборе
Εμπόριο
Поглед на Емборе
Поглед на Емборе
Емборе is located in Грција
Емборе
Емборе
Местоположба во областа
Емборе is located in Еордеја (општина)
Емборе
Местоположба на Емборе во општината Еордеја и областа Западна Македонија
Координати: 40°29.24′N 21°33.22′E / 40.48733° N; 21.55367° E / 40.48733; 21.55367Координати: 40°29.24′N 21°33.22′E / 40.48733° N; 21.55367° E / 40.48733; 21.55367
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожани
ОпштинаЕордеја
Општ. единицаМурик
Најг. вис.&10000000000000720000000720 м
Најм. вис.&10000000000000670000000670 м
Заедница
 • Население804
 • Површина (км2)15
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.500 05
Повик. бр.+30-2463-xxx-xxx
Рег. таб.ΚΖ

Емборе (грчки: Εμπόριο, Емборио; некогаш: Трговиште) — село во Егејска Македонија, Република Грцијасело во Кајларско, Егејска Македонија, денес во општината Еордеја на Кожанскиот округ во Западна Македонија, Грција. Населението брои 804 жители (2011), од кои огромно мнозинство се Македонци.[2]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Сариѓол или Кајларско Поле, 14 км озападно од градот Кајлари. Сместено е во подножјето на планината Мурик, која е дел од венецот на Сињак.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во османлиски даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Филорине во 1626-1627 година под името Енбориjа со 71 домаќинства.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 1177 1173 1169 917 924 922 1003 804
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Родови[уреди | уреди извор]

Како македонски родови според истражувањата од почетокот на XX век се забележуваат:


Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 296.
  3. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 333.
  4. Милојевиќ, Боривоје. Јужна Македонија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]