Црква Света Софија (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Света Софија (појаснување)
Света Софија
Αγία Σοφία (грчки)
Ayasofya (турски)
Sancta Sophia (латински)
Hagia Sophia Mars 2013.jpg
Поглед кон Света Софија
Координати41°0′31″N 28°58′48″E / 41.00861° СГШ; 28.98000° ИГД / 41.00861; 28.98000Координати: 41°0′31″N 28°58′48″E / 41.00861° СГШ; 28.98000° ИГД / 41.00861; 28.98000
МестоИстанбул (историски Цариград), Турција
ПроектантИсидор Милетски
Антимиј Тралски
Тип
Материјалбел камен, тула
Должина82 м
Ширина73 м
Висина55 м
Започнат532
Завршен537; пред 1483 години (537)
Света Софија
светско наследство на УНЕСКО
Света Софија
КритериумCultural: v
Запис1985 (IX заседание)

Црквата Света Софиja или Црквата на Пресветата Мудрост (грчки: Αγία Σοφία, турски: Ayasofya, Agίa Sofίа, латински: Sancta Sophia) — поранешна православна базилика, која во текот на својата историја била претворена во џамија, подоцна во музеј, а денес повторно се користи како џамија. Објектот се наоѓа во реонот Фатих во Истанбул, Турција. Во периодот кога била изградена, односно во 4 век, до 1453 година служела како византиска катедрала на Цариград, освен во периодот од 1204 до 1261 година, кога била претворена во римокатоличка катедрала по заземањето на градот од страна на крстоносците и основањето на Латинското Царство. Како џамија, објектот служел од 29 мај 1453 година до 1931 година, кога истата била затворена. Од 1 февруари 1935 до 2020 година претставувала музеј.[1] Во јули 2020 година повторно била претворена во џамија.[2]

Црквата е посветена на Логосот, второто лице на Света Троица[3] и својот празник го има на 25 декември, на годишнината од раѓањето на Исус Христос.[3] И покрај тоа што понекогаш објектот се нарекува Санкта Софија, како што во времето се нарекувала, Софија е фонетски правопис на грчкиот збор кој во превод означува мудрост. Така, целосното име на објектот на грчки е: Ναός τῆς Ἁγίας τοῦ Θεοῦ Σοφίας или во превод Црква на светата божја мудрост[4][5].

Градбата е позната по својата голема купола, која се смета дека е олицетворение на византиската архитектура и дека ја променила историјата на архитектурата[6]. Оваа катедрала била најголема во светот речиси илјада години, со изградбата на катедралата во Севиља во 1520 година. Сегашната зграда првично била изградена како црква во периодот од 532 до 537 година, по наредба на византискиот цар Јустинијан I, и тоа на местото на поранешни две цркви кои биле разрушени и уништени. Градбата била дизајнирана од страна на грчките научници Исидор Милетски и Антимиј Тралски, познати во тоа време теоретичари во архитектурата и математиката[7].

Црквата содржи голема колекција на свети мошти, како и 49 метри сребрен иконостас. Објектот бил седиште на патријархот на Цариград и главна катедрала во православниот свет речиси илјада години. Во неа се случил итн. Голем раскол на црквата или Големиот раскол, кога кардиналот Хамберт во 1054 година бил екскомунициран од Михаил Керулариј.

Во 1453 година градот Цариград или Цариград бил освоен од страна на Отоманците на чело со султанот Мехмед II, кој наредил градбата да биде претворена во џамија[8]. Сите ѕвона, иконостасот, олтарот и жртвеникот биле отстранети, а голем дел од мозаиците биле покриени со малтер. Исламските карактеристики, како михраб, минбер и четирите минариња биле додадени во времето на Отоманското Царство. Таа како џамија останала да служи до 1931 година кога била затворена за јавноста. Повторно била отворена во 1935 година како музеј во модерна Турција.

Речиси 500 години, таа служела како една од главните џамии во градот и послужила за модел на многу други отомански џамии, како на пример Ахмедовата џамија, Шехзаде, Руштем-пашината, Сулејмановата џамија и комплексот Килиџ Али-паша. Секоја година, музејот Аја Софија го посетуваат над еден милион туристи. Честопати, Света Софија се нарекува осмо светско чудо на античкиот свет.

Историја[уреди | уреди извор]

Црква на Констанциј II[уреди | уреди извор]

Првата црква била позната како Μεγάλη Ἐκκλησία (Megálē Ekklēsíā, „Голема црква“), или на латински јазикМагна Еклезија"[9], според своите поголеми димензии во споредба со останатите цркви во градот[3]. Таа била отворена на 15 февруари 360 година, во времето на римскиот цар Констанциј II, од страна на аријанскиот епископ Евдоксиј Антиохиски,[10] и се наоѓала во непосредна близина на царскиот дворец. Во нејзина близина била црквата Света Ирина, која претходно служела како катедрална црква. Така, неколку години двете цркви делувале заедно и претставувале главни цркви во Византија.

Според пишувањата на Сократ Схоластик од 440 година, црквата била довршена од страна на царот Констанциј II[10]. Според традицијата и верувањата кои датираат од 7 век или 8 век, христијанскиот храм бил изграден уште од времето на Константин Велики[10]. Јоан Зонара пишува дека Констанциј ја санирал изградбата која била осветена од страна на Евсевиј Никомедиски откако самата градба пропаднала[10]. Според историските податоци, Евсевиј бил Цариградски патријарх од 339 до 341 година, а Константин Велики починал во 337 година, па според ова се смета дека е можно првата црква да била изградена токму во нивно време[10]. Првиот храм претставувал традиционална латинска базилика и се смета дека била една од најистакнатите споменици од тоа време.

Цариградскиот патријарх Јован Златоуст дошол во конфликт со царицата Елија Евдоксија, сопруга на царот Аркадиј, и бил испратен во прогонство на 20 јуни 404 година. Во текот на следните немири, оваа прва црква во голема мера била запалена[10]. Од оваа црква денеска ништо не останало.

Црква на Теодосиј II[уреди | уреди извор]

За изградбата на втората црква било наредено од страна на царот Теодосиј II, кој ја отворил на 10 октомври 415 година. Базиликата имала дрвен покрив и била изградена од страна на архитектот Руфини. Оваа црква била изгорена по бунтот Ника на 14 јануари 532 година.

Од оваа црква преживеале само неколку мермерни плочи, а меѓу нив и 12 релјефни јагниња кои ги претставуваат дванаесетте апостоли на Исус. Рушевините од оваа црква биле откриени за време на археолошките ископувања во 1936 година.

Црква на Јустинијан I[уреди | уреди извор]

Изградба на црквата
Гробот на Енрико Дандоло - водач ма Четвртата крстоносна војна

На 23 февруари 532 година, само неколку дена по уништувањето на втората базилика, византискиот цар Јустинијан I дал наредба за изградба на третата црква, која се разликувала од претходните две според својата големина.

Јустинијан за архитекти на изградбата ги избрал физичарот Исидор Милетски и математичарот Антимиј Тралски. Антимиј починал во текот на првата година од изградбата на црквата. Самата изградба на црквата е опишана од страна на византискиот историчар Прокопиј. За потребите на црквата, царот имал материјал кој пак бил донесен од целото царство. Дел од старогрчките столбови од Храмот на Артемида во Ефес исто така биле донесени овде, како и големи камења од каменоломите во Египет, зелен мермер од Тесалија, црн камен од реонот на Босфорот, жолт камен од Сирија. Целата внатрешност на црквата била украсена или со злато или со некој скап вид на мермер. Многу од мермерните плочи биле донесени од стари храмови од античките градови во Мала Азија. За изградба на црквата биле ангажирани повеќе од 10.000 работници[11]. Оваа црква била признаена за една од главните објекти во историјата на архитектурата. При изградба на големата купола, се смета дека биле користени дел од теориите на Херон Александриски. Царот, заедно со патријархот Евтихиј ја отвориле оваа нова базилика на 27 декември 537 година. При осветувањето на црквата на 27 декември 537 година, се вели дека Јустинијан ги кажал следните зборови: „Соломоне, јас те надминав“, мислејќи на Храмот на Соломон во Ерусалим.

Но во август 553 година и на 14 декември 557 година се случиле големи земјотреси во градот, кои предизвикале пукнатини на главната купола и на источната купола. Главната купола се урнала за време на земјотресот од 7 мај 558 година[12]. Подоцна било утврдено дека до рушење дошло поради преголемото оптоварување на главната купола која била премногу рамна[13]. Ова предизвикало да се промени планот при идна реставрација[13], која веднаш била наредена од страна на царот. Втората изградба на куполата започнала под раководство на Исидор Помладиот, внук на Исидор Милетски, кој за изградбата искористил полесни материјали и го повишил нивото на куполата за 30 стапки или околу 6,25 метри[13], со кое вкупната висина станала 55,6 метри[14]. Освен ова, Исидор го променил и обликот на куполата, подигајќи ја со пандантиф, чиј пречник лежи помеѓу 32,7 и 33,5 метри[13]. Оваа реконструкција, чија форма е задржана до денес, била завршена во 562 година. Византискиот поет Павел Силенцијариј составил епопеја за редедикцијата на базиликата со која претседавал Евтихиј на 23 декември 562 година.

Во 726 година, царот Лав III Исавријанин издал серија од едикти според кои биле забранети иконите (види: Византиско иконоборство). Така голем дел од иконите во Света Софија биле или извадени или уништени. По кратко време, во времето на царицата Ирина, иконите биле повторно вратени.

Во 859 година базиликата претрпела штета, најпрвин од пожар во 859 година, а потоа и од земјотрес на 8 јануари 869 година. Василиј I наредил катедралата да биде повторно реновирана.

По големиот земјотрес од 25 октомври 989 година, црквата била повторно оштетена. Византискиот цар Василиј II побарал од страна на ерменскиот архитект Трдат да ја поправи куполата[15]. Поправката и реконструкцијата на црквата траела шест години и официјално била повторно отворена на 13 мај 994 година.

По заземањето на градот Цариград во текот на Четвртата крстоносна војна, црквата Света Софија била ограбена. Византискиот историчар Никита Хонијат го опишал грабежот на градот од страна на Латините. Голем дел од моштите на црквата биле однесени од истата, како на пример каменот од гробот на Исус, млекото од Пресвета Богородица, коски од неколку светци. Денеска, дел од овие мошти и артефакти можат да се видат низ западните музеи и цркви. Во текот на латинската окупација на Цариград, (1204-1261) црквата била претворена во римокатоличка катедрала. Болдвин I бил крунисан за цар на 16 мај 1204 година во Света Софија како цар на Латинско Царство. Енрико Дандоло, кој командувал со инвазијата врз градот во 1204 година, бил погребан во црквата. Гробниот натпис каде го пишува неговото име, станала дел од декорацијата на подот, а по заземањето на градот од Византија бил исплукан од страна на истите. Сепак, реставрацијата од 1847 година фрлила сомнеж во веродостојноста на гробот, бидејќи се смета дека ова било повеќе симболично изнесено од страна на Византијците.

По повторното заземање на градот од страна на Византија, црквата била пронајдена во тешка положба. Во 1317 година, царот Андроник II наредил реновирање на црквата. Но многу бргу по ова, во 1344 година од земјотресот во градот повторно бил уништен дел од црквата. Така, до 1354 година црквата била затворена, кога повторно била подложена на реновирање.

Џамија[уреди | уреди извор]

Фонтана во дворот на денешниот музеј
Михработ изграден во отоманско време
Џамијата со две минариња
Слика од 1868 година
Поглед во внатрешноста на џамијата

Во 1453 година, отоманскиот султан Мехмед II го ставил под опсада градот Цариград, главно поради желбата на султанот градот да се претвори во исламска нова престолнина на Отоманското Царство[16]. На 29 мај градот паднал градот во рацете на муслиманите, по кое султанот го одржал своето ветување градот да биде ограбен од страна на неговите војници[17][18].

Црквата Света Софија не била поштедена, бидејќи ограбувачите верувале дека во неа се наоѓаат најголемите богатства на градот[19]. Веднаш по влегувањето во градот, голем дел од војниците се упатиле кон портите на Света Софија[20]. На 28 мај додека отоманската армија се подготвувала за последниот напад, во градот биле одржани религиозни обреди од големи размери. Истата вечер, во црквата Света Софија, во атмосфера на исчекување се одржала и последната заедничка религиозна церемонија на православните и католички христијани.[21] Црквата во исто време организирала прибежиште за оние кои не биле во можност да придонесат во одбраната на градот[22][23]. Минувајќи низ улиците на градот војската конечно се собрала на плоштадот Августеум кој се наоѓал пред црквата Света Софија во која голема толпа од луѓе, во потрага по заштита од Бога, цврсто ги држела бронзените врати од внатрешната страна. Откако Османлиите успеале да ја отворат вратата луѓето кои биле затекнати во црквата биле одвоени според нивната цена на пазарот на робје. Имало и силувања велат некои историчари.[24] Војниците се бореле и меѓу себе за да приграбат материјални добра. Според венецијанскиот хирург Николо Барбаро: „во текот на целиот ден Турците вршеле колеж над христијанското население во градот“.[25] На крајот Мехмед II наредил да престане дивеењето и ги испратил своите трупи надвор од ѕидините на градот[26][27]

Заробени в црква, верниците и бегалците станале плен на напаѓачите. Објектот бил ограбен а луѓето заробени или убиени[19], некои од старите и изнемоштени лица исто така биле убиени, а остатокот оковани[20]. Свештениците продолжиле да ги извршуваат своите христијански обреди. Кога султанот и неговата група влегле во црквата тој веднаш кажал дека таа треба да биде претворена во џамија. Еден улема се искачил на говорницата и започнал да го рецитира шехадетот[28][29]. Четири дена подоцна целиот град бил покриен со слаба магла, која не претставува вообичаена метеоролошка појава во месец мај, во тој дел од светот. Кога маглата се дигнала истата вечер, чудна светлина почнала да се појавува околу куполата на црквата Света Софија. Оваа светлина била протолкувана како Светиот Дух да ја напушта катедралата. Исто така, одбраната се надевала дека забележаната светлина може да претставуваат и трупи од другите христијански држави во Европа[30]

Така, веднаш по овој настан Мехмед II ја претворил црквата во џамија[8][28][31][32]. Според пишувањата на неколку западни посетители[33][34], црквата била во многу лоша состојба, со исклучок на неколку врати. Султанот наредил да се расчисти објектот. Тој лично присуствувал на првата петочна молитва во џамијата на 1 јуни 1453 година[32]. Света Софија станала првата императорска џамија во градот.

Постојат многу легенди кои се поврзани со падот на Цариград. Една од нив вели дека двајца свештеници кои ја изведувале литургијата во Света Софија исчезнале во ѕидовите на катедралата кога Турците навлегле во неа. Според легендата, свештениците повторно ќе се појават и ќе ја продолжат прекинатата служба кога Цариград ќе биде повратен во христијански раце.[35] Со оглед на тоа што телото на Константин XI никогаш не било пронајдено, една друга легенда зборува за мермерниот цар, Константин XI, и таа вели дека еден ангел го спасил царот, го претворил во мермер и го сместил во подземна пештера блиску до Златната порта, каде чека повторно да биде вратен во живот. Знаејќи за оваа легенда, Мехмед II наредил да се заѕида Златната порта за да се спречи неговото враќање.

На соодветниот вакаф му биле подарени постојните куќи во градот и подрачјето околу идната Топкапи-сарај џамија[28]. Со султанските укази 1520 / 926Х и 1547 / 954Х започнала да се гради Големата чаршија. Во 1481 година било изградено првото мало минаре[28]. Во времето на султанот Бајазит II (1481-1512) било изградено уште едно минаре[28]. Едно од овие минариња се разрушило по земјотресот од 1509 година,[28], а во текот на 16 век биле изградени две минариња[28].

Во 16 век султанот Сулејман Величествениот (1520-1566) од своите освојувачки походи во Унгарија донел две колосални свеќи и ги поставил од двете страни на михработ. Во времето на Селим II (1566-1577), зградата започнала да покажува знаци на распаѓање, па затоа била реновирана од страна на Мимар Синан[36]. Во прилог на зајакнување на историската византиска градба, Синан изградил две дополнителни минариња на западниот крај на објектот, а турбето или мавзолејот на Селим II биле изградени во текот на 1576/1577 година. Исто така, во тоа време била поставена и златна полумесечина на врвот од куполата, како симбол на исламот[28]. По ова започнала и изградбата на останатите објекти околу џамијата, каде подоцна биле погребувани дел од султанското семејство. Така, во нив биле погребани 43 принцови[28]. Во 1594 година било изградено турбе на султанот Мурат III, каде подоцна бил погребан султанот и неговата сопруга[28]. Турбето на Мехмед III и неговата сопруга биле изградени во 1608 година од страна на архитектот Далгич Мехмед-ага.[37] .

Во 1717 година, во времето на султанот Ахмед III (1703-1730) била реновирана внатрешноста на џамијата со малтер. Ова индиректно придонело за зачувување на голем број на мозаици кои би откриени подоцна[37]. Реставрација на зградата се направила и во 1739 година и биле додадени медреса, библиотека, имарет, а од 1740 година и фонтана.

Сепак, најголемата реставрација џамијата ја доживеала во времето на султанот Абдул Меџит I која започнала во 1847, а завршила во 1849 година. На овој проект работеле осумстотини работници, а за главни контролори биле избрани швајцарско-италијанските архитекти Гаспаре и Џузепе Фосати. Браќата ја консолидирале куполата и сводовите, додале декорација на екстериерот и ентериерот на објектот. Мозаиците од горниот дел од галеријата биле исчистени. Старите лустери биле заменети со нови, а биле ставени и нови големи кружни медалјони. На нив биле испишани имињата на Алах, пророкот Мухамед, како и првите четири калифи Абу Бакр, Умар, Утман и Али, како и двата внука на Мухамед, Хасан и Хусеин. Овој проект бил завршен од страна на калиграфот Казаскер Изет Ефенди (1801-1877). Надвор од џамијата подоцна бил изграден и часовник и нова медреса. По ова сите минариња биле обновени и четирите добиле еднаква висина. Кога џамијата била конечно завршена, таа била свечено отворена на 13 јули 1849 година.

Музеј[уреди | уреди извор]

Од 1935 година, во време на градењето на новата турска држава на чело со Мустафа Кемал Ататурк, џамијата била претворена во музеј. Во текот на 1930-тите била извршена уште една реставрација, во која дел од исламските декорации биле отстранети за да се прикажат вредните христијански мозаици. Исто така биле отстранети и килимите од подот. Но, поради баланс помеѓу исламската и христијанската уметност, добар дел од исламската калиграфија и декорации биле оставени. На пример, на главната купола се претпоставува дека се наоѓа мозаик на Исус Седржател (ако не бил отстранет), но тој е покриен со исто така вредна исламска калиграфија.

Во текот на годините, бакарниот покрив попуштил, предизвикувајќи воденење на музејот и влага одоздола. Подземните води дополнително го зголемиле нивото на влага. Така, со помош на финансиски услуги на Американ експрес, биле обезбедени пари за реновирање на куполата. Првата фаза од работата вклучувала стабилизација и поправка на покривот, кој било овозможено во соработка со Министерството за култура на Турција. Втората фаза овозможило реновирање на мозаиците. Проектот бил завршен во 2006 година[38].

Употребата на храмот како место за религиозни обреди од страна на муслиманите и христијаните било строго забрането[39]. Сепак, во 2006 година од страна на Владата на Турција било објавено дека се доделува една мала соба во музејскиот комплекс за да се користи како молитвена соба од страна на муслиманите и христијаните[40]. Во 2013 година било дозволено од минарињата на музејот, муезинот да ги повикува муслиманските верници на молитва двапати на ден во попладневните часови[41]. Истата година, турскиот министер Булент Аринч изјавил дека владата има намера Света Софија повторно да ја претвори во џамија[42][43][44]. Според податоци од 2014 година, музејот бил посетен од страна на 3,3 милиони туристи како втора најпосетувана атракција во земјата[45].

На 1 јули 2016 година, муслиманските молитви се одржале повторно во Света Софија за прв пат после 85 години[46]. Во ноември, турската невладина организација „Здружение за заштита на историски споменици и животната средина“ поднела тужба поради претворањето на музејот во џамија[47]. Судот одлучил дека статусот на објектот треба да остане како музеј[48] .

На 13 мај 2017 година, голема група на луѓе, организирана од Младинската асоцијација Анадолија (АГД), се собрале пред Света Софија и извршиле утринска молитва со повик за пренамена на музејот во џамија[49]. На 21 јуни 2017 година Претседателството за верски работи (Дијанет) организирало специјална програма, во која биле вклучени рецитирање на Куранот и молитви во Света Софија, за одбележување на Лејлетул Кадр, а настанот бил емитуван во живо преку државната телевизија ТРТ[50].

Џамија[уреди | уреди извор]

На 31 март 2018 година турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рецитирал стихови од Куранот во Света Софија, посветувајќи ја молитвата на „душите на сите што ни ја оставија оваа работа како наследство, особено освојувачот на Истанбул“, зацврстувајќи го политичкото движење за претварање на музејот во џамија.

Во март 2019 година Ердоган изјавил дека ќе го смени статусот на објектот од музеј во џамија[51], додавајќи дека било „многу голема грешка“ што Света Софија била претворена во музеј[52]. Како место за светско наследство на УНЕСКО, оваа промена бара одобрување од Комитетот за светско наследство на УНЕСКО[53].

Во 2020 година, турската требало влада да ја прослави 567-годишнината од падот на Цариград со исламска молитва во Света Софија. Турскиот претседател Ердоган изјавил дека за време на телевизиското емитување ќе биде прочитана и молитвите ќе бидат направени во Света Софија како дел од церемонијата[54]. Во мај, за време на годишнината, се прочитале делови од Куранот. Грција го осудил настанот, додека Турција како одговор ја обвинила Грција дека дава „залудни и неефикасни изјави[55]. Во јуни, шефот на турската Дирекција за религиозни работи (Дијанет) изјавил дека „би бил многу среќен ако ја отвориме Света Софија за богослужба“ и ако се случи тоа „ние ќе ги обезбедиме нашите верски служби како што правиме во сите наши џамии[47]“. На 25 јуни, Џон Халдон, претседател на Меѓународната асоцијација за византиски студии, напишал отворено писмо до Ердоган, во кое побарал „да ја земе предвид вредноста за зачување на Аја Софија како музеј“[56].

На 10 јули 2020 година, одлуката на Советот на министри преку која Света Софија била претворена во музеј, била поништена, и според новиот декрет Света Софија може да се користи само како џамија, а не „за друга намена“[57]. И покрај секуларните и глобалните критики, Ердоган потпишал декрет со кој се поништува музејскиот статус, враќајќи го статусот како џамија[58][59]. Повикот за молитва бил емитуван од минарињата непосредно по објавувањето на промената на статусот на Света Софија. Самиот Ердоган изјавил дека молитвите ќе се одржат на 24 јули 2020 година.

Претседателскиот портпарол изјавил дека таа ќе стане работна џамија, и дека промената нема да влијае на статусот како место за светско наследство на УНЕСКО и дека „христијанските икони“ ќе продолжат да бидат под заштита. Претходно истиот ден, пред конечната одлука, турскиот министер за финансии, министерот за правда, претседателот на Големото национално собрание на Турција израдиле голема поддршка за проектот. Портпаролот на претседателот тврдел дека сите политички партии во Турција ја поддржиле одлуката на Ердоган, но Демократската партија претходно објавила демант, велејќи дека „одлуките за човековото наследство не можат да бидат донесени врз основа на политички игри што ги игра владата[60]“. Орхан Памук, турски романсиер и нобеловец исто така го осудил настанот[61].

На 17 јули Ердоган објавил дека првите молитви во Света Софија ќе бидат отворени за околу 1.000 и 1.500 верници и повторил дека ова е прашање на суверенитетот на Турција и меѓународната реакција нема да го одврати[62]. Турција испратила покана до странските водачи и официјални претставници, вклучително и папата Фрањо[63], за присуство на првите молитви што се одржале во петокот на 24 јули 2020 година[64].

На 22 јули бил поставен тиркизен по боја килим за да ја подготви џамијата за верниците. Али Ербаш, шефот на Дијанет, присуствуваше на неговото поставување. Омфалионот бил оставен. Поради пандемијата во Турција, Ербаш рекол дека ќе бидат примени до 1.000 верници во исто време и побарал верниците да донесат „маски, молитвен килим, и да имаат трпеливост и разбирање“. [130] Џамијата официјално била отворена за петочни молитви на 24 јули, на 97-годишнината од потпишувањето на Договорот од Лозана, кој по победата на Републиката во Турската војна за независност ги вратила територијалните загубени од Договорот од Севр по Првата светска војна[65]. Со бели драперии биле покриени христијанските мозаици. Ердоган присуствувал на пладневните молитви бидејќи многу верници се молеле надвор; во еден момент безбедносниот кордон бил прекршен и десетици луѓе се пробиле низ полициските линии.

Света Софија е четврта византиска црква претворена од музеј во џамија за време на владеењето на Ердоган[66].

Хронологија[уреди | уреди извор]

 • 360 - Инаугурација на Света Софија, под власт на Константин
 • 404 - Оригиналниот покрив е уништен во пожар.
 • 415 година - Света Софија била обновена од Теодосиј II.
 • 532 - Света Софија била запалена уште еднаш. Структурата била целосно уништена заедно со разни други цркви. По само 93 дена, започнала изградбата на Света Софија.
 • 537 - Реконструкцијата била завршена со раскошни украси
 • 553 - Земјотрес ја погодила Света Софија, ослабувајќи ја куполата на источниот лак.
 • 558 - Уште еден земјотрес ја погодил црквата. Неколку месеци подоцна, главната купола се срушила заедно.
 • 562 - Реконструкцијата е завршена.
 • 726 - Сите икони и скулптурски дела биле тргнати или уништени во храмот.
 • 842 - Повторно биле воспоставени иконите.
 • 859 - Голем пожар ја оштетил црквата.
 • 869 - Земјотрес предизвикал рушење на една купола.
 • 989 година - Друг огромен земјотрес предизвикал колапс на западната купола.
 • 994 година - црквата була повторно отворена по реконструкцијата.
 • 1204 година - Црквата била претворена во римокатоличка катедрала.
 • 1261 година - Црквата повторно била претворена во православен храм.
 • 1344 година - Земјотрес предизвикал големи штети
 • 1346 година - Различни делови од зградата се распаднале и црквата била затворена.
 • 1354 година - По изградбата повторно била отворена Света Софија.
 • 1453 година - По падот на Цариград, Мехмед Освојувачот наложил претворање на црквата во џамија. Божествената служба била прекината.
 • 1573 година - Екстериерот бил значително зајакнат и изменет за да го следи вообичаениот изглед на џамијата.
 • 1717 година - Започнало реновирање на ентериерот.
 • 1734 година - Дополнителна реставрација и изградба на библиотека и медреса.
 • 1847 година - Структурата претрпела реставрација.
 • 1849 година - џамијата повторно била отворена.
 • 1919 година - Божествената служба во Света Софија, која била прекината во 1453 година, ја продолжил и ја завршил грчки воен свештеник[67].
 • 1935 година - Зградата била претворена во музеј по наредба на првиот претседател на Турција Ататурк[68].
 • 2019 година - Турскиот претседател Ердоган повторно предложил претворање на музејот во џамија[69].
 • 2020 година - На 24 јули Света Софија била претворена во џамија

Архитектура[уреди | уреди извор]

Дел од оригинална архитектура на Света Софија
План на црквата

Света Софија претставува првиот типичен пример за византиска архитектура и се смета од страна на многу архитекти за светско чудо. Таа не претставува строга базилика. Конструкцијата на објектот и фактот што самата основа на куполата има 40 прозорци, придонесуваат до впечатокот на посетителот и замислата дека златната купола виси од небото[70].

Храмот во текот на историјата претставувал еден од најголемите во светот. Во неговата внатрешност се наоѓале голем број на икони и фрески, кои биле уништени во времето на Отоманците. Храмот бил толку многу украсен со уметнички дела што самиот Јустинијан изјавил дека го надминал Соломон (Νενίκηκά σε Σολομών). Императорот со задоволство ја надгледувал изградбата на најголемата црква во светот во тоа време, која како најголема останала до изградбата на катедралата во Севиља во Шпанија по околу 1.000 години.

Изградбата на црквата оставило големо влијание во архитектурата. Најголемите столбови во објектот се високи околу 20 метри со пречник од 1,5 метри и истите тежат повеќе од 70 тони. По наредба на Јустинијан, еден коринтски столб бил донесен дури од Либан за потребите на црквата.[71].

Централното место во објектот се состои од огромна сала чија должина изнесува 70 метри и ширина од 33 метри, и истата е осветлена со еден голем свод со 40 прозорци, расположени на основата на куполата. Двете странични галерии се одделени од големата сала со 110 мермерни столба, кои даваат можност пространството да не се дели и благодарение на страничните прозорци да се постигне рамномерно осветлување на црквата. Декорот на Света Софија е познат по својот раскош. Од сите краеви на ѕидовите се наоѓаат разнобојни мозаици, скапоцени камења и злато. Иконостасот се протегал врз 12 златни куполи, а иконите биле обложени со злато. Посебно биле заштитени книгите на евангелијата и црковните книги. Едно од најголемите елементи од декорацијата претставуваат шесте илјади лустери, кои го осветлуваат големото внатрешно пространство.

Од отоманскиот период денеска се зачувани олтарот или михраб, минберот, престолот на султанот, двата огромни светилници на Сулејман од 1526 година.

Музејот Света Софија како еден од најважните споменици во списокот на светското наследство на УНЕСКО, во периодот од 1992 до 1993 година бил подложен на реновирање под контрола на УНЕСКО. За таа цел, под нејзината главна купола, било поставено скеле високо 55 метри и тешко 180 тони. Во текот на 16 години, ова железно скеле стоело на ова место, попречувајќи им на посетителите да ја разгледаат во целост главната купола. Во 2010 година, ова железно скеле било конечно тргнато, што означило и крај на реставрацијата на главната купола.

Купола[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на Света Софија. Поглед кон главната купола

Во ентериерот на Света Софија доминира големата купола која има пречник од 31 метар, а е висока 55 метри. 40 ребрести прозорци ја делат куполата на различни делови, кои во основата повторно завршуваат со по еден прозорец. Главната купола е поддржана од четири главни столба, кои пак од своја страна се поткрепени од четири помали.

Во текот кога Света Софија била црква, куполата била покриена со чисто злато, а во нејзиниот центар се наоѓал крст. Целата купола била покриена од мозаици. Дел од нив исчезнале во времето на иконоборството, а други пак во текот на османлиската ера.

Тежината на куполата останала најголем проблем во текот на историјата на објектот. Оригиналната купола се срушила во 558 година, а во 563 година била изградена нова купола, која е повисока од претходната. Дел од куполата се срушил во 989 година, а источната половина во 1346 година. Третата купола останува до денес неоштетена[72]. Кога куполата била изградена на врвот од објектот, нејзината тежина предизвикала надворешните ѕидови да попуштат. Кога Исидор Помладиот ја обновил куполата, тој најпрвин наредил да се изградат внатрешноста на ѕидовите. Освен ова, тој ја зголемил висината на куполата од околу шест метри.

Минариња[уреди | уреди извор]

Света Софија има четири минариња, по едно од своите четири агли. Минарињата биле изградени во различен период во текот на отоманската ера. Првото минаре било изградено по заземањето на градот, односно во времето на Мехмед II. За негова изградба било користена тула, и тоа се наоѓало на јужниот дел од објектот. Второто минаре било изградено од страна на Бајазит II, а ова дело се препишува на Мимар Синан[73] на североисточниот дел. Останатите две минариња датираат од времето на Мурат III.

Мозаици[уреди | уреди извор]

Мозаици во горната галерија

Света Софија е украсена со голем број на мозаици кои биле создавани во текот кога таа претставувала христијански храм. На мозаиците се претставени Пресвета Богородица, Исус Христос, светци, императори и нивните сопруги. Во времето кога крстоносците го зазеле градот, во 1204 година, тие започнале со вандализам врз црквата. Така, голем број на вредни предмети биле испратени во Венеција и Западна Европа, каде се наоѓаат и денес.

По претвoрањето на објектот во џамија во 1453 година, голем дел од мозаиците биле покриени со малтер, поради забраната во исламот за претставување на слики односно идоли во храмовите. Овој процес не бил завршен одеднаш. Се знае дека дел од мозаиците постоеле дури во 17 век. Ова го зборувале патниците кои изјавувале дека: „сè уште може да се видат христијанските слики во поранешната црква“. Во периодот од 1847 до 1849 година, зградата била обновена од страна на швајцарско-италијанските браќа Фосати, а султанот Абдул Меџид им дозволил да откријат дел од мозаиците. Овој проект вклучувал и покривање на два серафимски мозаици кои се наоѓале на средината од зградата.

Мозаик на царската порта[уреди | уреди извор]

Мозаик на царската порта

Мозаикот на царската порта се наоѓа во калканот над портата, која порта била користена само од страна на императорите при нивниот влез во црквата. Врз основа на проучувањата и испитувањата, мозаикот датира од крајот на 9 век или од почетокот на 10 век. Мозаикот се состои од некој од византиските цареви како се поклонува пред Исус Седржател барајќи некаков благослов. Исус пак е седнат на својот престол и покажува нимб, а во својата лева рака држи отворена книга[74]. Се смета дека станува збор или за императорот Лав VI Мудриот или пак за неговиот син Константин VII. Текстот од книгата гласи: „Мир на Вас. Јас Сум Светлината на светот[75]. На двете страни од Христос се наоѓаат два медалјони: на левата е архангел Гаврил а на десната е неговата мајка Марија.

Мозаик на југозападниот влез[уреди | уреди извор]

Поглед кон мозаикот

Мозаикот на југозападниот влез се наоѓа во калканот над влезот од вратата. Овој мозаик според истражувањата датира од 944 година. Мозаикот бил откриен за време на реставрацијата во 1849 година од страна на браќата Фосати. На мозаикот е претставена Пресвета Богородица како седи на својот престол под пиедесталот, кој бил изработени од скапоцени камења. Детето Исус седи во нејзиниот скут, држејќи ја неговата лева рака за да даде благослов на двајца императори. На левата страна стои императорот Константин Велики со обредна облека, а во својата рака држи модел од градот на Пресвета Богородица. На натписот веднаш до него, кон левата страна пишува: „Големиот император Константин на светците“. На десната страна стои императорот Јустинијан I, исто така со обредна облека, а во својата рака држи модел на црквата Света Софија. На медалјоните од двете страни на главата на Пресвета Богородица се испишани буквите MP и ΘY, односно кратенка за „Mētēr“ и „Theou“, што во превод значи Мајката на Господ.

Апсиден мозаик[уреди | уреди извор]

Апсиден мозаик

Овој мозаик освен апсиден, се нарекува и мозаик на Богородица со нејзиното дете. Овој мозаик бил првиот кој бил направен по крајот на иконоборството. Тој бил инаугуриран на 29 март 867 од патријархот Фотиј I Цариградски и императорите Михаил III и Василиј I. Мозаикот се наоѓа на една од куполите во црквата, односно на апсидата. На мозаикот е претставена Пресвета Богородица како седи на својот престол, а во нејзиниот скут го држи своето дете Исус. Нејзиниот престол и пиедестал се украсени со скапоцени камења. Се смета дека овој мозаик бил реконструиран од претходен мозаик кој датирал од 6 век, и кој бил уништен за време на иконоборството во Византија. Сепак, не постојат никакви податоци за ликовна декорација на овој дел од храмот пред да започне иконоборството, ниту пак доколку постоела, за каков мозаик станувало збор. Позадината на мозаикот е позлатена. Портретите од архангелите Гаврил и Михаил во голема мера биле уништени, а датираат од 9 век.

Мозаик на императорот Александар[уреди | уреди извор]

Мозаикот на византискиот цар Александар за посетител кој првпат влегува во храмот нема да може лесно да го пронајде, бидејќи тој се наоѓа на вториот кат во еден темен агол на таванот. Мозаикот го претставува императорот Александар во својата церемонијална облека. Во својата десна рака, Александар држи свиток, а во левата глобус. Според истражувањата на браќата Фосати, овој мозаик бил откриен во 1849 година, а според Томас Витемор, основач на Византискиот институт на Америка, кој му било дозволено да работи врз Света Софија, дел од мозаикот бил уништен во земјотресот од 1894 година. Осум години по неговата смрт, мозаикот бил откриен во 1958 година, во голема мера преку истражувањата на Роберт Ван Ница.

Мозаик на царицата Зоја[уреди | уреди извор]

Мозаик на царицата Зоја

Мозаикот на царицата Зоја се наоѓа на источниот ѕид од јужната галерија. Овој мозаик се претпоставува дека бил направен во текот на 11 век. Христос Седржател, облечен во темносина наметка (како и секогаш, според традицијата на византиската уметност), седи во средината на мозаикот давајќи го својот благослов со десната рака и држејќи ја Библијата во левата рака.

На двете страни од Исус, околу главата се наоѓаат монограми со буквите IC и XC, кое означува Исус Христос. Од неговата десна страна се наоѓа византискиот цар Константин IX, а од неговата лева страна се наоѓа Зоја, сопруга на Константин IX. И двајцата се облечени во обредни носии. Константин на мозаикот е прикажан како нуди една кеса, како симбол на донација кон црквата а Зоја во својата рака држи свиток. Во натписот над главата на императорот пишува: „Константин, побожен цар на Исус Христос, цар на Римјаните“. Натписот над главата на Зоја пишува: „ Зоја, побожната Августа“. Позадината на мозаикот е обликувана со злато.

Се смета дека на местото на овој, претходно постоел друг мозаик. Според првата верзија, на првиот мозаик бил претставен Роман III, или пак неговиот посвоен син Михаил. Според втората верзија, овој мозаик бил направен во времето на претходниот император, а по неговата смрт, биле променети само главите на императорот и неговата сопруга.

Комнински мозаик[уреди | уреди извор]

Комнинскиот мозаик

Комнинскиот мозаик се наоѓа на источниот ѕид од јужната галерија. Овој мозаик бил направен во 1122 година. Пресвета Богородица стои во средината, прикажана, како во традиционалната византиска уметност, во сина наметка. Таа го држи детето Исус во скутот. Исус со својата десна рака дава благослов, а во својата лева рака држи свиток. На десната страна од моазикот е прикажан византискиот цар Јован II Комнин, претставен во традиционална облека и направен од скапоцени камења. Во својата рака императорот држи кеса, која претставува симбол на донација на црквата според христијанската традиција. Неговата сопруга Ирина е облечена во церемонијална облека и нуди свиток или некој официјален документ. Самата царица е прикажана со руса коса, румени образи и сиви очи, откривајќи го своето унгарско потекло.

Нивниот син Алексиј Комнин е претставен на соседниот пиластер. Тој е прикажан како младо момче, и најверојатно го означува неговото прво појавување на крунисувањето, кога имал седумнаесет години. Доколку внимателно се разгледа мозаикот на Комнин и Зоја, лесно ќе се забележат разликите меѓу нив, односно дека не се создавани во ист временски период.

Мозаик на молењето[уреди | уреди извор]

Поглед кон мозаикот

Дејсискиот мозаик (на грчки Δέησις значи молење) е мозаик кој најверојатно датира од 1261 година. Овој мозаик бил создаден за да го одбележи крајот на 57-годишната употреба на храмот од страна на Римокатоличката црква и нејзиното враќање кон православна. Овој мозаик се наоѓа во горните галерии од црквата. Денеска тој се смета за најдобриот во Света Софија, поради неговите карактеристики, човечки изрази и тонови. Стилот по кој бил изработуван е близок на италијанските сликари од крајот на 13 век и почетокот на 14 век. На овој мозаик се претставени Пресвета Богородица и Јован Крстител, а во средината е Исус Седржател. Долниот дел од мозаикот е оштетен. Овој мозаик се смета за почеток на ренесансата во византиската уметност.

Мозаик на северниот калкан[уреди | уреди извор]

Мозаикот кој се наоѓа на северниот калкан вклучува различни светци. Овој мозаик се смета дека успеал да преживее до денешен ден бидејќи се наоѓа на многу високо место и е тешко достижен. На овој мозаик се претставени Свети Јован Златоуст и Игнатиј Помладиот, облечени во бела облека со крстови, а во рака држат Библија. Имињата на секој мозаик е дадено на грчки, со цел да се овозможи идентификација на посетителот. Дел од овој мозаик не преживеал, најверојатно поради честите земјотреси во градот.

Реставрација[уреди | уреди извор]

Голем број на мозаици биле откриени во текот на 1930-тите години, од страна на Византискиот институт на Америка, предводен од Томас Витемор. Поради својата долга историја и како црква и како џамија, посебен предизвик се јавил кога започнала реставрацијата. Христијанските иконографски мозаици започнале да се откриваат кога започнал да се вади малтерот од ѕидовите. Меѓутоа, тоа продолжување на реставрацијата било отежнато бидејќи требало да се уништат деловите од исламската уметност. Проектантите се обиделе да држат рамнотежа помеѓу двете религиски групи. Конкретно, во тоа време започнало да се дискутира дали е потребно да се отстрани исламската калиграфија која се наоѓа на куполата, за да се овозможи да излезе основата од мозаикот на Исус Христос.

Најнова историја[уреди | уреди извор]

Реставрација и откритија[уреди | уреди извор]

Последната голема реставрација на Света Софија започнала во 1993 година, а завршила кон 2010 година. Реставрацијата опфаќала обнова на централната купола на храмот како и на крстилницата. Основниот реставраторски зафат бил околу огромната купола, чиј пречник изнесува 31,5 м. Реставриран и исчистен бил и златниот мозаик. Еден дел од куполата бил во многу лоша состојба и затоа било донесено решение во целост да биде откриен само еден мал дел, а тоа е ликот на еден ангел. Овој мозаик е со размер 1,5 Х 1 метар и го претставува ангелот Серафим, кој има човечко лице со шест крилја[76]. Се смета дека мозаикот бил направен во 9 век или во 14 век. Се смета дека на куполата има уште три ангелски мозаици, кои се покриени денес со малтер. Внатре во храмот била направена реставрација на 600 м2 мозаици. Исчистена била и надворешната фасада, а бил поправен и покривот на куполите.

Извори според документарен филм[уреди | уреди извор]

Документарниот филм „Во длабочините на Св. Софија“ екипата спелеолози и нуркачи се симнуваат на длабочина од 283 метри под црквата. Дел од тимот е и директорот на Музејот „Св. Софија“, Хаљук Дурун. Според документарецот, во подземјето на Света Софија биле откриени два подземни тунели изработени од камен. За едниот од нив се смета дека бил тунелот низ кој минувал византискиот цар Теодосиј II во 5 век, кога сакал тајно да стигне до хиподромот каде што се одржувале коњски трки и борби на гладијатори.

Точно под големата купола на подот бил принајден соѕидан капак од главниот резервоар за вода кој е длабок 12 метри. Таму биле откриени две простории со плоштина од 5 метри квадратни, каде биле откриени коски односно останки. Се смета дека коските припаѓаат на детето на Свети Антинегенос, кој бил единствениот човек кој не бил император, а бил погребан во Света Софија до 13 век, и на патријархот Атанасиј, кој починал во 15 век и исто така бил погребан во храмот.

Според режисерот на документарниот филм посветен за Света Софија Ѓуксел Ѓуленсој, тврдењето дека под црквата се наоѓа тунел кој ги поврзува Света Софија со Топкапи-сарај останале единствено и само легенда од минатото.

Настани[уреди | уреди извор]

Во ноември 2006 година, посетата на римскиот папа Бенедикт XVI предизвикало серија нереди. Полицијата уапсила 39 лица од групата од 120 приврзаници на националистичката Партија на големото единство, кои ја запоседнале црквата во знак на револт против посетата на папата[77].

Во текот на 2010 година, околу 250 грчки православни христијани, кои имале намера да одржат миса во поранешната црква се откажале од посетата на Турција. Ова го изјавил нивниот водач бидејќи и самото Министерство за надворешни работи дало соопштение дека овој чекор би бил еднаков на кршење на турскиот закон кој забранува верски обреди во денешниот музеј. Претставник на турското Министерство за надворешни работи претходно изјавил дека земјата би можела да ја спречи групата да влезе во Турција доколку претставувала закана за безбедноста[78]. Владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган ги укинала контролите за верските богослужби на други места во согласност со обидот, поттикнат од Европската Унија, да се подобрат човековите права во Турција. Турскиот закон од 1930-тите години ги спречува муслиманите и христијаните да вршат обреди во споменикот[79].

Исто така постоела и иницијатива за обновување на црквата од страна на Светиот совет во Атина. Така преку соопштението, бил повикан Реџеп Тајип Ердоган да покрене иницијатива за трансформација на сегашниот музеј во храм за богослужба на сите христијани. Од друга страна пак, турскиот Државен совет, кој ја има улогата на највисок административен суд во Турција, го одбил барањето на Друштвото за историски споменици и животна средина за претворање на музејот во џамија. Советот во отфрлањето на оваа иницијатива образложил дека Турција е потписник на конвенцијата на УНЕСКО за заштита на светското културно и природно наследство, и дека Света Софија како музеј е вклучена во списокот на светско наследство на УНЕСКО[80].

Денеска, дел од грчкото општество смета дека Света Софија треба да биде вратена и повторно претворена во црква. Неколку организации дури покренале иницијатива за блокирање на Турција кон патот за приклучување кон Европската Унија доколку не се врати црквата[81].

Легенди за црквата[уреди | уреди извор]

Столбот кој плаче[уреди | уреди извор]

Место каде голем дел од туристите ги ставаат своите палци замислувајќи си желба

Кога била изградена Света Софија, произлегле и други легенди, како на пример за столбот кој пушта солзи, кој столб денеска се наоѓа во долниот дел од храмот, на десната страна од главниот влез. Овој столб се нарекува така бидејќи има еден отвор од кој истекува влага. Според легендата, Свети Ѓорги ги лекувал болните луѓе со допир на своите раце со нивните. По изградба на храмот, светецот ова го префрлил на столбот, со цел да им помага на луѓето кои доаѓале во црквата. Се верува дека доколку еден посетител го стави својот палец на отворот и ја сврти раката за 180 степени, ќе му се исполни замислената желба. Освен ова, се смета дека столбот има лековита сила, како на пример лечење од главоболка.

Евлија Челебија во својата книга Патопис раскажува за легендата на столбот од османлиско време. Според оваа легенда, кога се родил пророкот Мухамед, главната купола на Света Софија се срушила. По нејзиното рушење биле направени неколку обиди за реставрација, но сите тие обиди завршиле со неуспех. Почитуваниот меѓу свештениците ал-Хидар им кажал дека доколку сакаат да успее новата изградба на куполата, ќе треба да се земе плунка од пророкот Мухамед и истата да се промеша со вода од Зем Зем и вар. Така, свештениците тргнале на пат и отишле кај Абу Талиб во Мека. Пророкот Мухамед ја примил нивната молба, и тие по ова го изградиле столбот на кој седи куполата.

Легенда на иконата на Исус[уреди | уреди извор]

Во храмот Света Софија имало икона на која бил насликан Исус. Еднаш некој Евреин ја зел иконата и со својот нож започнал да ја уништува бидејќи иконата била навредлива за неговата вера. Во еден момент видел дека од иконата започнало да тече крв, на кое тој многу се исплашил и побегнал од самата црква. Но на неговата облека останала трага од крв. Еден христијанин ја забележал неговата облека. По ова, Евреинот бил задржан и испрашуван од императорските војници, на кое тој ја признал вината и кажал каде ја сокрил иконата. Кога ја пронашле иконата, од неа сè уште течело крв

Легенда за бродот на Ное[уреди | уреди извор]

По големиот потоп, бродот на пророкот Ное останал на врвот од планината Џуди. Во времето на основање на градот Цариград, владетелот Везендон при изградба на храмот, неговата ќерка Света Софија добила знак од ал-Хидар, по кое таа наредила да ги донесат остатоците од бродот на Ное. Од овие штици била направена првата средна врата на Света Софија. Според Челебија, на вратата имало траги од бродот.

Други легенди[уреди | уреди извор]

Денеска се познати неколку легенди поврзани околу Света Софија. Првата од нив е поврзана за времето кога била градена црквата. Се сметало дека црковниот проект не бил измислен од страна на архитектите, туку му бил даден на императорот Јустинијан I од страна на ангели една вечер додека спиел на сон. Кога започнала изградбата, и кога се појавиле првите проблеми околу конструкцијата, ангелот повторно му се јавил на сон на императорот и му кажувал како треба да се постапи.

Според една друга легенда, архитектите долго време не можеле да го состават планот на храмот. Главниот архитект му нудел на императорот различни опции, но истите не му допаѓале. Така, еден ден се случило чудо. На една литургија императорот отишол да земе просфора (квасен леб во кружна форма), но едно парче од него паднало и истото го зела една пчела. Сите биле изненадени кога го виделе ова. Императорот заповедал да се проверат кошниците на пчелите. Главниот архитект отворил една од нив и видел голема дупка во која пчелите имале изградено од восок храм. Овој восочен храм бил покажан на императорот, а кога на него му се допаднал, наредил да се изгради ист таков.

Исто така, постои и легенда за храмот при заземањето на градот од страна на Османлиите. Денеска, во еден дел од храмот, на висина од четири метри се гледа отпечаток на човечка дланка. Со ова се поврзани две легенди, грчка и турска. Според грчката легенда, во времето на последната литургија, во христијанскиот храм се појавила Пресвета Богородица, која го дала својот покров над христијаните и го допрела ѕидот со својата рака. Според турската легенда пак, отпечатокот бил од раката на султанот Мехмед II. Кога градот бил заземен, Мехмед отишол во Света Софија качен на својот коњ. Но кога влегол во храмот, неговиот коњ се исплашил од големиот број на трупови и се исправил. Мехмед, за да не падне од коњот, ја ставил својата крвава рака на ѕидот.

Според друга легенда, во храмот не биле заклани сите. Свештеникот кој ја служел последната литургија, не успеал да ја заврши туку заедно со чашата влегол во ѕидот на храмот. Така, доколку се допре мирно до ѕидот, ќе се слушне шепотот на свештеникот, кој продолжил да ги чита своите молитви. Така, овој свештеник според истата легенда, своите молитви ќе ги чита додека градот заедно со храмот повторно не се врати на христијаните.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Магдалино, Павел. "Истанбул: градби, Света Софија". Oxford Art Online. http://www.oxfordartonline.com. 28 февруари 2010 година
 2. И.М.. „Света Софија во Истанбул ќе биде џамија“. МИА. 10 јули 2020.
 3. 3,0 3,1 3,2 Janin (1953), стр. 471.
 4. Мекензи, Стивен Л. (1998). Еврејската библија денес: Вовед во критични прашања. M. Патрик Грам. Луисвил: Вестминстер Џон Кнокс прес. стр. 149. ISBN 0-6642-5652-X.
 5. Бинс, Џон (2002). Вовед во христијанската православна црква. Кембриџ: Универзитет Кембриџ. стр. 57. ISBN 0-5216-6738-0.
 6. Симонс, Марлис (22 август 1993). „Центарот на отоманската сила“. Њујорк тајмс. Посетено на 4 јуни 2009.
 7. Клинер, Фред; Кристијан Мамија (2008). Гарднерска уметност низ вековите (изд. 12.). Масон, OH: Вадсворт. стр. 329. ISBN 0495467405.
 8. 8,0 8,1 "Света Софија Архивирано 5 јануари 2009 г.." ArchNet.
 9. Алесандро Фони, Јоргос Папагианакис, Надја Магненат Талман. „Света Софија: Реституција, визуализација и виртуална симулација Life“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-07-09. Посетено на 3 јули 2007.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 Janin (1953), p. 472.
 11. Историја на Византиското Царство од 6 век до 9 век (руски). Мысль. 1996. стр. 331. ISBN ISBN 5-244-00838-2 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help). На |first= му недостасува |last= (help)
 12. Жанин, Рејмонд (1950). Византиски Цариград (француски) (изд. 1.). Париз: Institut Français d'Etudes Byzantines. стр. 41.
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 Милер Винер (1977), стр. 86.
 14. Емпорис: Света Софија
 15. Маранчи, Кристина. "Трдат: Building Practices and Cross-Cultural Exchange in Byzantium and Armenia." Journal of the Society of Architectural Historians, Vol. 62, No. 3, Sep. 2003, pp. 294–305.
 16. Ali, Daniel and Spencer, Robert. Inside Islam. West Chester: Ascension Press, 2003, pp. 108–110, 112–118.
 17. Р., Стивен (1965). Падот на Цариград, 1453. Кембриџ: Универзитет Кембриџ. стр. 145. ISBN 0-5213-9832-0.
 18. Доналд Никол. Крајот на Византиското Царство, 1979, стр. 88.
 19. 19,0 19,1 Никол. Крајот на Византиското Царство, стр. 90.
 20. 20,0 20,1 Рансиман. Падот на Цариград, стр. 147.
 21. Василев 1952, стр. 651-652
 22. Рансиман. Падот на Цариград, стр. 133–134.
 23. Никол. Крајот на Византиското Царство, стр. 389.
 24. Норич, Џон Џулис (1997). Историја на Византија. Њујорк: Vintage Books. стр. 380., "...силувањето и грабежот веќе започна ..."
 25. „Опсада на Цариград (1453), според Николоп Барбаро“. Архивирано од изворникот на 2012-02-04. Посетено на 2011-11-27.
 26. Никол, Давид (2007). Падот на Цариград: Отоманско завојување на Византија. Њујорк: Osprey Publishing. стр. 237, 238. "Всушност околу 4.000 Грци загинале во опсадата." ... "Мехмед исто така, наредил престанат грабежите и ги испратил своите војници надвор од ѕидовите". Во 1453 година, Цариград имал околу 50.000 луѓе кога отоманските Турци ги заробиле во градот.
 27. Падот на Цариград, 1453
 28. 28,0 28,1 28,2 28,3 28,4 28,5 28,6 28,7 28,8 28,9 Müller-Wiener (1977), p. 91.
 29. Рансиман. Падот на Цариград, стр. 149.
 30. It is possible that all these phenomena were local effects of the cataclysmic Kuwae volcanic eruption in the Pacific Ocean. The "fire" seen May have been an optical illusion due to the reflection of intensely red twilight glow by clouds of volcanic ash high in the atmosphere.Source at NASA
 31. Janin (1953), p. 475.
 32. 32,0 32,1 Mamboury (1953), p. 288.
 33. Тафур, Перо (1926). Патувања и авантури, 1435–1439. Trans. M. Letts. Лондон: G. Routledge. стр. 138–148.
 34. Г. Герола, “Le vedute di Costantinopoli di Cristoforo Buondemonti,” SBN 3 (1931): 247–79.
 35. Mortimer Chambers, Barbara Hanawalt, Theodore Rab, Isser Woloch, Raymon Grew: "The Western Experience" 2003 McGraw-Hill
 36. Mungan, I. (2004). Света Софија и Синин Мимар. Mungan & Wittek (eds); Taylor & Francis Group, London. стр. 383–384. ISBN 90 5809 642 4.
 37. 37,0 37,1 Müller-Wiener (1977), p. 93.
 38. Светски споменици на културата: Аја Софија
 39. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-01-24. Посетено на 2011-11-29.
 40. İbadete açık Ayasofya (турски)
 41. „Ayasofya'da ezan okunuyor, duydunuz mu?“. Timeturk. Посетено на 16 July 2013.
 42. „Call to reinstate Hagia Sophia as mosque“. Financial Times. 15 November 2013. Посетено на 24 December 2013.
 43. „Greece angered over Turkish Deputy PM's Hagia Sophia remarks“. Hürriyet. 19 November 2013. Посетено на 20 November 2013.
 44. „Turkey: Pressure mounts for Hagia Sophia to be converted into mosque“. Christian Today. 13 December 2013. Посетено на 24 December 2013.
 45. http://www.hurriyetdailynews.com/top-10-turkeys-most-visited-museums.aspx?pageID=238&nID=74133&NewsCatID=385
 46. „First call to prayer inside Istanbul's Hagia Sophia in 85 years“. Hürriyet.
 47. 47,0 47,1 „Turkish politics heats up over Hagia Sophia“. hurriyetdailynews. 12 June 2020.
 48. „Court declares Hagia Sophia a 'monument museum'. hurriyetdailynews. 22 November 2016.
 49. „Muslim group prays in front of Hagia Sophia to demand re-conversion into mosque“. Hürriyet.
 50. „Turkey rejects Greek criticism of Hagia Sophia prayers“. Hürriyet.
 51. „Hagia Sophia's status to be changed to mosque: Erdoğan“. Hürriyet.
 52. „Hagia Sophia: Controversy as Erdogan says museum and former cathedral will become a mosque“. Euronews.
 53. „UNESCO "halts" Erdogan's plans to turn the Hagia Sophia into Mosque“. Daily Hellas. 27 March 2019. Архивирано од изворникот на 2020-04-06. Посетено на 10 April 2019.
 54. „Turkey goes back to the future as Hagia Sophia set for Islamic prayers“. Middle East Eye (англиски). Посетено на 2020-07-11.
 55. „Turkey refutes Greece on Quran session in Hagia Sophia - Turkey News“. Hürriyet Daily News (англиски). Посетено на 2020-07-11.
 56. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име :18.
 57. „Making the Hagia Sophia a mosque is a political slap in the face for the West“. The Telegraph. Посетено на 7 July 2020.
 58. https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/ayasofyayi-camiden-muzeye-donusturen-bakanlar-kurulu-kararina-iptal-/1906077
 59. „Turkey turns iconic Istanbul museum into mosque“. BBC News (англиски). 2020-07-10. Посетено на 2020-07-11.
 60. „İnsanlık mirasına dair kararlar iktidarın politik oyunlarına göre alınamaz“ [Decisions on human heritage cannot be made on the basis of political games played by the government]. www.hdp.org.tr (турски). Посетено на 2020-07-12.
 61. „First Friday prayers at Hagia Sophia for 86 years“. BBC News (англиски). 2020-07-24. Посетено на 2020-07-25.
 62. Cagatay Zontur, Erdogan (2020-07-17). „Hagia Sophia a matter of Turkey's sovereignty: Erdogan“. Anadolu Agency.
 63. „Erdoğan invites Pope Francis to the inauguration of Hagia Sophia Mosque“. romereports. 22 July 2020. Посетено на 22 July 2020.
 64. „Turkey invites foreign leaders for prayers at Hagia Sophia“. hurriyetdailynews. 21 July 2020. Посетено на 21 July 2020.
 65. „July 24: From Lausanne to Hagia Sophia Mosque, a date for Turkey's sovereignty“. Daily Sabah (англиски). 2020-07-10. Посетено на 2020-07-24.
 66. Gall, Carlotta (15 July 2020). „Erdogan Signs Decree Allowing Hagia Sophia to Be Used as a Mosque Again“ (англиски). The New York Times. Посетено на 17 July 2020.
 67. Ο κρητικός παπα-Λευτέρης Νουφράκης και η ξεχασμένη Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά (in Greek)
 68. Kinross, Lord (1972). Hagia Sophia. S. Arthur Dembner. стр. 30, 35, 45, 80. ISBN 978-0882250144.
 69. „Erdogan again suggests converting Hagia Sophia into mosque“.
 70. (Прокопиј, 561 година)
 71. ____ Балбек ги чува своите тајни[мртва врска]
 72. Fazio, Michael; Moffett, Marian; Wodehouse, Lawrence (2009). Buildings Across Time (изд. 3rd.). McGraw-Hill Higher Education. ISBN 9780073053042.
 73. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-11-20. Посетено на 2011-11-30.
 74. „Црква Света Софија“. Архивирано од изворникот на 2020-01-09. Посетено на 2011-11-29.
 75. Библија (Јован 20:19; 20:26; 8:12)
 76. „Откриен е ангел Серафим од мозаик во Света Софија во Цариград“. Посетено на 2011-11-30.
 77. „Националисти ја окупираа „Аја Софија". Дневник. 23 ноември 2006. Посетено на 2011-11-18.
 78. „Нема православна миса во „Аја Софија". Утрински весник. 17 септември 2010. Посетено на 2011-11-30.
 79. „Нема православна миса во „Аја Софија". Дневник. 17 септември 2010. Посетено на 2011-11-18.
 80. „Покрената иницијатива за возобнова на црквата „Света Софија" во Истанбул“. http://preminportal.com.mk. Посетено на 2011-11-18. Надворешна врска во |publisher= (help)
 81. http://www.teslasociety.com/hagiasophia.htm

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Мамбури, Ернест (1953). Туристички Истанбул. Истанбул: Çituri Biraderler Basımevi.
 • Жанин, Рејмонд (1953). Географија на Византиското Царство јануари Дел: опсадата на Цариград и Вселенскиот патријарх. 3 Том. : Цркви и манастири. Париз: Француски институт за византиски студии.
 • Müller-Wiener, Волфганг (1977). Графички речник за топографијата на Истанбул: Византија, Цариград (германски). Тибинген: Васмут. ISBN 9783803010223.
 • Тарнер, Џ. (1996). Grove Dictionary of Art. Оксфорд: Oxford University Press. ISBN 0195170687.
 • Мајнстон, Роуленд (1997). Света Софија: Архитектура, структура и литургија на Јустинијановата црква. В.В. Нортон. ISBN 0-500-27945-4..
 • Црква Света Софија.
 • Неџипоглу, Гулру (2005). Ерата на Синан: Археолошка култура на Отоманското Царство. Лондон: Reaktion Books. ISBN 9781861892447.
 • Рончеј, Силвија; Брацини, Томазо (2010). Роман за Цариград. Книжевен водич за Рим на истокот (италијански). Торино: Einaudi. ISBN 978-88-06-18921-1.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Алкермес, Јиозеф (2005). „Уметност и архитектура во ерата на Јустинијан“. Во Мас, Михаил (уред.). The Cambridge Companion to the Age of Justinian. Кембриџ: Универзитет Кембриџ. стр. 343–375. ISBN 9780521520713.
 • Балфур, ЏонПатрик Даглас (1972). Света Софија. W.W. Norton & Company. ISBN 978-0882250144.
 • Кимок, Фатих (2004). Света Софија. Milet Publishing Ltd. ISBN 978-9757199618.
 • Домато, Ламија (1980). Византиска црква Света Софија: наоди. Vance Bibliographies. ASIN B0006E2O2M.
 • Горјански, Лев Владимир (1933). Света Софија: анализа на архитектурата, уметноста и духот на храмот во Цариград посветен на светата мудрост. American School of Philosophy. ASIN B0008C47EA.
 • Џонатан Харис, Цариград: Престолнина на Византиум. Hambledon/Continuum (2007). ISBN 978 1847251794
 • Хауленд Свифт, Емерсон (1937). Бронзените врати на портатите во Света Софија. University of Chicago. ASIN B000889GIG.
 • Калер, Хајнц (1967). Света Софија. Praeger. ASIN B0008C47EA.
 • Кинрос, Лорд (1972). Света Софија, чудо на човекот. Newsweek. ASIN B000K5QN9W.
 • Клинбаер, Евгениј; Антониј Вајт (2007). Света Софија. Лондон: Scala Publishers. ISBN 978-1857593082.
 • Клинбаер, Евгениј (2000). Света Софија во Цариград: Singulariter in Mundo (Monograph (Frederic Lindley Morgan Chair of Architectural Design), No мај ). William L. Bauhan. ISBN 978-0872331235.
 • Крутимер, Ричард (1984). Ранохристијанска и византиска архитектура. Њу Хевен: Yale University Press. ISBN 978-0300052947.
 • Мајнстон, Р.Џ. (1997). Света Софија: Архитектура, структура и литургија на црквата на Јустинијан. Лондон: Thames & Hudson. ISBN 978-0500279458.
 • Мајнстон, Р.Џ. (1988). Света Софија: Архитектура, структура и литургија на црквата на Јустинијан. Лондон: Thames & Hudson. ISBN 0-500-34098-6.
 • Манго, Кирил; Ахмед Ертуг (1997). Света Софија. Визија за империи. Истанбул.
 • Нелсон, Роберт. С. (2004). Света Софија, 1850–1950: Споменикот на Светата мудрост. Чикаго: University Of Chicago Press. ISBN 978-0226571713.
 • Озкул, T. A. (2007). Карактеристики на Света Софија. Elsevier.
 • Свајнсон, Харолд (2005). Црквата Санкта Софија: Студија за византиската градба. Бостон: Adamant Media Corporation. ISBN 978-1402183454.
 • Јуцел, Ердем (2005). Света Софија. Scala Publishers. ISBN 978-1857592504.
 • Света Софија од времето на Јустинијан до денес. Princeton Architectural. 1992. ISBN 978-1878271112.
 • Бордбич Фергус, "A Monumental Struggle to Preserve Hagia Sophia" Архивирано 8 април 2013 г., Smithsonian магазин, декември 2008

Мозаици[уреди | уреди извор]

 • Мекдоналд, Вилијам (1951). Откривање на византиските мозаици во Света Софија. Археолошки музеј на Америка. ASIN B0007GZTKS.
 • Манго, Кирил (1972). Мозаиците на Света Софија во Истанбул. Dumbarton Oaks Center for Byzantine Studies. ASIN B0007CAVA0.
 • Манго, Кирил (1968). Апсиден мозаик во Света Софија. Џонсон Репринтс. ASIN B0007G5RBY.
 • Манго, Кирил; Хајнц Калер (1967). Света Софија: Мозаици. Praeger. ASIN B0000CO5IL.
 • Тетерјатников, Наталија (1998). Мозаиците на Света Софија. Dumbarton Oaks Research Library and Collection. ISBN 978-0884022640.
 • Јуцел, Ердем (1988). Мозаиците на Света Софија. Efe Turizm. ASIN B0007CBGYA.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Мозаици[уреди | уреди извор]

Ова е избрана статија. Стиснете тука за повеќе информации.
Статијата „Црква Света Софија (Истанбул)“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).