Нуруосманлиска џамија

Координати: 41°00′37″N 28°58′14″E / 41.010234° СГШ; 28.970540° ИГД / 41.010234; 28.970540
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нуруосманлиска џамија
Nuruosmaniye Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°00′37″N 28°58′14″E / 41.010234° СГШ; 28.970540° ИГД / 41.010234; 28.970540
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитект(и)Мустафа Ага, Симон Калфа
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиска барокна архитектура
Поставен темел1749
Завршен1755
Особености
Висина (најг.)43.50 м [1]
Пречник на куполата (внат.)25 м [2]
Минариња2
Висина на минарето60 м

Нуруосманлиската џамија (турски: Nuruosmaniye Camii) — османлиска џамија која се наоѓа во реонот на Фатих во Истанбул, Турција.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Нуруосманлиската џамија се смета за еден од најдобрите примери на османлиската архитектура која била изградена во стил на барок. Џамијата се наоѓа во близина на Големата чаршија, Столбот на Константин и џамијата Атик Али Паша. Нејзини архитекти се Мустафа Ага и Симон Калфа.

Нејзината изградба започнала во времето на султанот Махмуд I во 1748 година а завршила во времето на неговиот брат и наследник Осман III во 1755 година. Архитектите при изградбата освен што користеле барокни елементи, тие исто така ја изоставиле и традиционалната фонтана (турски: шадирван).

Молитвената сала се состои од купола со пречник од 25 метри, има две минариња со две тераси. Висината на куполата е 43,50 метри од нивото на подот. Целиот комплекс (кулије) содржи турбе, медреса, имарет и библиотека со вкупно 7,600 тома од кои 5000 се ракописи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°00′37″N 28°58′14″E / 41.010234° СГШ; 28.970540° ИГД / 41.010234; 28.970540