Нуруосманлиска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нуруосманлиска џамија
Nuruosmaniye Camii
Nuruosmaniye Mosque Mars 2013.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41° СГШ 28° ИГД / 
Религија ислам
Држава Турција
Архитектонски опис
Архитект Мустафа Ага, Симон Калфа
Тип џамија
Архит. стил османлиска барокна архитектура
Темел 1749
Завршено 1755
Карактеристики
Висина (макс.) 43.50 м[1]
Пречник на купола (однатре) 25 м [2]
Минариња 2
Висина на минаре 60 м

Нуруосманлиската џамија (турски: Nuruosmaniye Camii) е османлиска џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција.


Архитектура[уреди | уреди извор]

Нуруосманлиската џамија се смета за еден од најдобрите примери на османлиската архитектура која била изградена во стил на барок. Џамијата се наоѓа во близина на Големата чаршија, Столбот на Константин и џамијата Атик Али Паша. Нејзини архитекти се Мустафа Ага и Симон Калфа.

Нејзината изградба започнала во времето на султанот Махмуд I во 1748 година а завршила во времето на неговиот брат и наследник Осман III во 1755 година. Архитектите при изградбата освен што користеле барокни елементи, тие исто така ја изоставиле и традиционалната фонтана (турски: шадирван).

Молитвената сала се состои од купола со дијаметар од 25 метри, има две минариња со две тераси. Висината на куполата е 43,50 метри од нивото на подот. Целиот комплекс (кулије) содржи турбе, медреса, имарет и библиотека со вкупно 7,600 тома од кои 5000 се ракописи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]