Џамија Шеп Сефа хатун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Шеп Сефа хатун
турски: Şepsefa Hatun Camii
Şepsefa Hatun Camii.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Припадност Ислам
Епархија Фатих
Осветен 1787
Духовно-организациски статус активна
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Архитектонски стил османлиски барок
Особености
Приемност 800 верници
Куполи 1
Минариња 1
Материјали камен
црвена тула

Џамија Шеп Сефа хатун (турски: Şepsefa Hatun Camii) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во населбата Ункапани, Фатих во Истанбул.

Историја[уреди | уреди извор]

Оваа мала џамија била изградена во 1787 година со средства на Фатма Шеп Сефа Неврес[1], една од дванаесетте жени на османлискиот султан Абдул Хамид I (1774-1789). Во следните години, покрај џамијата било основано муслиманско основно училиште. Во џамијата се наоѓа и гробот на Шеп Сефа хатун која починала во 1805 година.

Во текот на 1950-тите години, при проширувањето на булеварот Ататурк, дворот на џамијата бил значително намален.

Џамијата е изградена од камен и црвени тули. Куполата е состаена од 16 големи прозорци од бел камен со декоративни решетки. Џамијата има едно минаре, исто така изградено од камен. Над влезот од џамијата се наоѓа калиграфски натпис кој бил изработен од Јахја Тефик Саид Ефенди во 1791 година. Џамијата има капацитет од 800 верници.

Наводи[уреди | уреди извор]