Џамија Балат Јусуф Шуџаедин Амбари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Балат Јусуф Шуџаедин Амбари
турски: Balat Yusuf Şücaeddin Ambari Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
Осветен15 век
Духовно-организациски статусактивна
Архитектонски опис
Архитект(и)Јусуф Шуџаедин Амбари
Архитектонски типџамија
Завршен1892
Особености
Сместивост150 луѓе
Куполи1
Минариња1
Материјалидрво, тула, камен

Џамија Балат Јусуф Шуџадин Амбари (турски: Balat Yusuf Şücaeddin Ambari Camii) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во реонот на Фатих, во населбата Ајвансарај во Истанбул.

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата била изградена во времето на отоманскиот султан Мехмед II од страна на Јусуф Шуџадин Амбари. Во моментот се состои од едно минаре.

Муслиманскиот храм бил изграден од камен, со дрвени тавани. Михработ исто така е направен од дрво. Својата автентичност џамијата ја изгубила кога била реновирена на неколкупати, а најголема реконструкција доживеала во 1766 и 1892 година.

Вкупниот капацитет на џамијата која може да ги прими верниците е 150 луѓе[1].

Наводи[уреди | уреди извор]