Џамија Махмут Паша (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Махмут Паша
турски: Mahmutpaşa Camii
Mahmutpaşa Mosque.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Припадност Ислам
Осветен 15 век
Духовно-организациски статус активна
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Особености
Куполи 1
Минариња 1
Материјали камен

Махмут-пашина џамија (турски: Mahmutpaşa Camii) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во реонот на Фатих, во населбата Махмутпаша во Истанбул[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата била изградена во 1464 година во времето на Мехмед II од страна на големиот везир Махмуд-паша Ангеловиќ, каде се наѓа и неговиот гроб.

Опис[уреди | уреди извор]

Џамијата има правоаголен облик на олтарот, голем ходник кој во средината е поделена со две арки и со една купола. Џамијата била реновирена во текот на 19 век, каде бил додаден трем. При изградбата бил користен каменот како основен материјал, додека внатрешно говорницата била дрвена, која била уништена од пожарот во 18 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]