Џамија Бали Паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Бали Паша
турски: Bali Paşa Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
ЕпархијаФатих
Осветен1504
Духовно-организациски статусактивна
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Куполи1
Минариња1

Џамија Бали Паша (турски: Bali Paşa Camii) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во реонот на Фатих во Истанбул.

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата започнала да се гради во времето на османлискиот султан Бајазид II, од страна на неговиот визер Малкочоглу Бали Бег. Сепак, градбата била завршена од страна на неговата жена Хума Хатун поради неговата смрт во 1495 година.

Долго време се сметало дека џамијата била изградена во времето на Сулејман I од страна на неговиот главен архитект Мимар Синан, но според тврдењата, самата градба не одговарала на архитектонскиот стил од негово време, туку се претпоставува дека во негово време била само реновирена.

Џамијата била изградена од камен. Куполата на џамијата е висока 12 метри, која била уништена по големиот пожар во градот. Куполата повторно била изградена во 1935 година, додека внатрешноста била реновирена во следните години. Џамијата има едно минаре. Нејзиниот минбер бил изграден од Хуна хатун, додека заборавениот гроб на Бали Паша заедно со неговата сопруга се наоѓаат во дворот од џамијата[1].

Наводи[уреди | уреди извор]