Џамија Вефа Килисе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Vefa Kilise
Vefa Kilise Camii
VefaKiliseCamii20070531 01.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°00′59″ СГШ 28°57′37″ ИГД / 
Припадност Ислам
Осветен 11 век
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Особености
Минариња 1

Џамијата Vefa Kilise (турски: Vefa Kilise Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Објектот бил граден како црква во времето на Византија во 12 век, но по падот на Цариград таа била преврнета во џамија.