Џамија Вефа Килисе

Координати: 41°00′59″N 28°57′37″E / 41.01639° СГШ; 28.96028° ИГД / 41.01639; 28.96028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Vefa Kilise
Vefa Kilise Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°00′59″N 28°57′37″E / 41.01639° СГШ; 28.96028° ИГД / 41.01639; 28.96028
Припадностислам
Осветен11 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1

Џамијата Вефа Килисе (турски: Vefa Kilise Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Објектот бил граден како црква во времето на Византија во 12 век, но по падот на Цариград таа била преврнета во џамија.