Црква Пресвета Богородица кај светилникот (Цариград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Пресвета Богородица кај светилникот
Constantinople imperial district.png
Основни податоци
МестоЦариград , Византија
Истанбул, Турција
КоординатиКоординати: 41°00′21″N 28°58′38″E / 41.00583° СГШ; 28.97722° ИГД / 41.00583; 28.97722
ЕпархијаГолема палата
Осветен8 век
ВодствоЦариградска патријаршија
Архитектонски опис
Архитектонски типкапела
Архитектонски стилвизантиска архитектура

Црквата Пресвета Богородица кај светилникот - поранешна византиска капела изградена во јужниот дел од Големата палата во Цариград , именувана според светилникот кој се наоѓал до храмот[1]. Во оваа црква се наоѓале едни од најзначајните мошти од христијанските светци.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата најверојатно била изградена во 8 век. Во оваа црква бил венчан идниот император Лав IV[2] . Храмот се наоѓал до церемонијалната палата Хрисотриклинос[3].

Во 940 година во црквата се чувале реликви од Светото копје и Вистинскиот крст, Мандалион, десната рака на Јован Крстител, сандали на Исус Христос, писмото кое ерменскиот крал Авгар V му го испратил на Исус, крпата со ликот на Исус, облеката на Исус, трнскиот венец итн.[4][5].

По заземањето на градот од Латините, голем дел од овие реликви биле пременстени во Западна Европа. За таа цел, францускиот крал Луј IX ја изградил т.н. Света капела во Париз[5], каде сместил голем дел од реликвите, купувајќи ги од латинскиот крал.

Се смета дека храмот бил разрушен во времето на Латинското Царство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Klein (2006), pp. 79–80
  2. Maguire (2004), p. 55
  3. Klein (2006), p. 80
  4. Klein (2006), pp. 91–92
  5. 5,0 5,1 Maguire (2004), p. 56