Манастир Панагија Одигитрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир Панагија Одигитрија
Μοναστήρι Παναγίας Οδηγήτριας
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностхристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Манастирот Панагија Одигитрија (грчки: Μονή Παναγίας Οδηγήτριας, турски: ?) бил христијански храм кој се наоѓал во Цариград, денешна Турција. Самата Одигитрија се смета дека била насликата од страна на апостолот Лука.