Џамија Хирами Ахмед Паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамијата Хирам Ахмет Паша
HiramiAmhetPasaMosque20071010 01.jpg
Изглед на џамијата
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°01′40″N 28°56′44″E / 41.02778° N; 28.94556° E / 41.02778; 28.94556Координати: 41°01′40″N 28°56′44″E / 41.02778° N; 28.94556° E / 41.02778; 28.94556
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1961

Џамијата Хирам Ахмет Паша (турски: Hırami Ahmet Paşa Mescidi) е поранешна православна црква која била претворена во џамија по преземањето на градот Константинопол од страна на Османлиите. Оваа мала црквата била посветена на Свети Јован Крстител[1]. Пред падот на Константинопол во 1453 година, за црквата многу малку се знае. По претварањето и во џамија, познато е дека била реконструирана во 1961 година.

Денешната џамија се наоѓа во областа Фатих, во Истанбул, Турција. Оваа поранешна црква е една од малкуте мали верски објекти кои опстојале до денес во градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Janin (1953), p. 423.

НАдворешни врски[уреди | уреди извор]