Џамија Текели Мехмет Паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Текели Мехмет Паша
Tekeli Mehmet Paşa Mosque
Основни податоци
Место Анталија, Турција
Припадност Ислам
Осветен 18 век
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамија Текели Мехмет Паша (турски: Tekeli Mehmet Paşa Camii) е џамија која се наоѓа во Анталија, Турција. Џамијата била градена во текот на 18 век.