Џамија Нусретије

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Нусретије
Nusretiye Camii
İstanbul 4946.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°01′38.38″ СГШ 28°58′59.38″ ИГД / 
Припадност ислам
Архитектонски опис
Архитект(и) Крикор Балјан
Архитектонски тип џамија
Архитектонски стил Отоманска архитектура
Поставен темел 1823
Завршен 1826
Особености
Минариња 2

Џамијата Nusretiye (турски: Nusretiye Camii) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. При изградбата на џамијата била употребена стандардната исламска архитектура со елементи на барокот. Се наоѓа во подрачјето Топхане.

Џамијата била изградена во периодот од 1823 до 1826 година, во времето на османлискиот султан Махмуд II (1784-1839). Џамијата се наоѓа во близина на западниот брег на Босфорот. Нејзин архитект е Крикор Балјан (1764-1831), припадник на семејството Балјан кој во текот на 19 век изградиле голем број на објекти во Отоманската Империја. Џамијата била наречена Нусретије по повод победата на султанот над јаничарите, односно укинување на овој ред[1].

Во времето на Абдул Меџид I била додадена саат кула.

Џамијата има две минариња кои се наоѓаат на источната и западната страна.

Наводи[уреди | уреди извор]