Михримах Султан џамија (Ускудар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Михримах Султан
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°01′36″N 29°00′58″E / 41.02667° СГШ; 29.01611° ИГД / 41.02667; 29.01611
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитект(и)Мимар Синан
Архитектонски типџамија
Поставен темел1546
Завршен1548
Особености
Минариња2
Материјалигранит, мермер

Џамијата Михримах Султан (турски: Mihrimah Sultan Camii) е џамија која се наоѓа во Усќудар, Истанбул, Турција.