Каздакска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каздакската џамија
Kazdağlı Camii
Kazdağlı Camii.jpg
Основни податоци
Место Сафанбол, Турција
Припадност Ислам
Осветен 1779
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија музеј
Завршен 2004
Особености
Минариња 1
Материјали камен

Каздакската џамија (турски:Kazdağlı Camiiе) е џамија која се наоѓа во Сафанбол, Турција. Џамијата била изградена во 1779 година. Самата градба на џамијата е составена од камен со едно минаре. Во 2004 година џамијата била реконструирана.