Џамија Тешвикије

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Teşvikiye
Teşvikiye Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
Осветен1794
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1854
Особености
Минариња1

Џамијата Тешвикије (турски: Teşvikiye Camii ) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Џамијата започнала да се гради во 1794 година од страна на Селим III, а била завршена комплетно во 1854 година во времето на Абдул Меџит I, во време кога се граделе и други џамии во Истанбул како Ортакој џамија и дворецот Долмабахче. Дизајнирана е од Крикор Балјан, од познатото семејство на ерменски архитекти[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Minawi, Mostafa. Losing Istanbul: Arab-Ottoman Imperialists and the End of Empire. Stanford: Stanford University Press, 2023), p. 34.