Емирсултанова џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Емирсултанова џамија
Emirsultan 1.JPG
Основни податоци
Место Бурса, Турција
Припадност Ислам
Осветен 1804
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1868
Особености
Куполи 1
Минариња 2

Емир-султановата џамија (турски: Emirsultan Camii) е џамија која се наоѓа во Бурса, Турција. Била изградена во времето на султан Селим III во 1804 година и реконструирана во 1868 година. Моментално градбата се состои од две минариња.