1826

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1826 г.  во други календари
Грегоријански календар 1826
MDCCCXXVI
Ab urbe condita 2579
Асирски календар 6576
Бахајски календар -18–-17
Бенгалски календар 1233
Берберски календар 2776
Будистички календар 2370
Бурмански календар 1188
Византиски календар 7334–7335
Еврејски календар 5586–5587
Ерменски календар 1275
ԹՎ ՌՄՀԵ
Етиопски календар 1818-1819
Игбоански календар 826–827
Ирански календар 1204–1205
Исламски календар 1241–1242
Јапонски календар Бунсеи 9
(9年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 乙酉年月日
(4462/4522)
— до —
丙戌年月日
(4463/4523)
Коптски календар 1542–1543
Корејски календар 4159
Календар Мингуо 86 пред РК
民前86年
Селевкидски календар 2137–2138
Тајландски сончев календар 2369
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1882–1883
 - Шака самват 1748–1749
 - Кали југа 4927–4928
Француски револуционерен календар XXXIVXXXV
34–35
Холоценски календар 11826
Џуче-календар нема (пред 1912)

1826 (MDCCCXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1826. година од новата ера, 826. од вториот милениум, 26. од 19 век и седма од 1820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7334 и 7335 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6576 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5586 и 5587 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2579.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1826. година се протега во 4462 и 4463, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4522 и 4523 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2369. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1241 и 1242 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]