1876

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1876 во разни календари
Грегоријански календар1876
MDCCCLXXVI
Ab urbe condita2629
Ерменски календар1325
ԹՎ ՌՅԻԵ
Асирски календар6626
Бахајски календар32–33
Балиски календар1797–1798
Бенгалски календар1283
Берберски календар2826
Будистички календар2420
Бурмански календар1238
Византиски календар7384–7385
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4572 или 4512
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4573 или 4513
Коптски календар1592–1593
Етиопски календар1868–1869
Еврејски календар5636–5637
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1932–1933
 - Сачка ера1797–1798
 - Кали-југа4976–4977
Холоценски календар11876
Игбоански календар876–877
Ирански календар1254–1255
Исламски календар1292–1293
Јапонски календарМејџи 9
(明治9年)
Јавански календар1804–1805
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4209
Мингуо-календар36 пред Р. Кина
民前36年
Нанакшахи408
Тајландски сончев календар2418–2419
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
2002 или 1621 или 849
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
2003 или 1622 или 850

1876 (MDCCCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1876 година од новата ера, 876. од вториот милениум, 76. од XIX век и седма од 1870-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7384 и 7385 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6626 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5636 и 5637 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2629.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1876 година се протега во 4512 и 4513, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4572 и 4573 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2419. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1292 и 1293 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1876 на Ризницата ?