1851

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1851 г.  во други календари
Грегоријански календар 1851
MDCCCLI
Ab urbe condita 2604
Асирски календар 6601
Бахајски календар 7–8
Бенгалски календар 1258
Берберски календар 2801
Будистички календар 2395
Бурмански календар 1213
Византиски календар 7359–7360
Еврејски календар 5611–5612
Ерменски календар 1300
ԹՎ ՌՅ
Етиопски календар 1843-1844
Игбоански календар 851–852
Ирански календар 1229–1230
Исламски календар 1267–1268
Јапонски календар Каеи 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 庚戌年月日
(4487/4547)
— до —
辛亥年月日
(4488/4548)
Коптски календар 1567–1568
Корејски календар 4184
Календар Мингуо 61 пред РК
民前61年
Селевкидски календар 2162–2163
Тајландски сончев календар 2394
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1907–1908
 - Шака самват 1773–1774
 - Кали југа 4952–4953
Француски револуционерен календар LIXLX
59–60
Холоценски календар 11851
Џуче-календар нема (пред 1912)

1851 (MDCCCLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1851. година од новата ера, 851. од вториот милениум, 51. од 19 век и втора од 1850-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7359 и 7360 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6601 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5611 и 5612 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2604.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1851. година се протега во 4487 и 4488, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4547 и 4548 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2394. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1267 и 1268 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]