Прејди на содржината

1832

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1832 во разни календари
Грегоријански календар1832
MDCCCXXXII
Ab urbe condita2585
Ерменски календар1281
ԹՎ ՌՄՁԱ
Асирски календар6582
Балиски календар1753–1754
Бенгалски календар1239
Берберски календар2782
Будистички календар2376
Бурмански календар1194
Византиски календар7340–7341
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4528 или 4468
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4529 или 4469
Коптски календар1548–1549
Етиопски календар1824–1825
Еврејски календар5592–5593
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1888–1889
 - Сачка ера1753–1754
 - Кали-југа4932–4933
Холоценски календар11832
Игбоански календар832–833
Ирански календар1210–1211
Исламски календар1247–1248
Јапонски календарТенпо 3
(天保3年)
Јавански календар1759–1760
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4165
Мингуо-календар80 пред Р. Кина
民前80年
Нанакшахи364
Тајландски сончев календар2374–2375
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1958 или 1577 или 805
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1959 или 1578 или 806

1832 (MDCCCXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1832 година од новата ера, 832. од вториот милениум, 32. од XIX век и трета од 1830-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7340 и 7341 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6582 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5592 и 5593 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2585.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1832 година се протега во 4468 и 4469, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4528 и 4529 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2375. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1247 и 1248 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1832 на Ризницата ?