1830

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1830 во разни календари
Грегоријански календар1830
MDCCCXXX
Ab urbe condita2583
Ерменски календар1279
ԹՎ ՌՄՀԹ
Асирски календар6580
Балиски календар1751–1752
Бенгалски календар1237
Берберски календар2780
Будистички календар2374
Бурмански календар1192
Византиски календар7338–7339
Кинески календар己丑(зем. вол)
4526 или 4466
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4527 или 4467
Коптски календар1546–1547
Етиопски календар1822–1823
Еврејски календар5590–5591
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1886–1887
 - Сачка ера1751–1752
 - Кали-југа4930–4931
Холоценски календар11830
Игбоански календар830–831
Ирански календар1208–1209
Исламски календар1245–1246
Јапонски календарБунсеј 13 / Тенпо 1
(天保元年)
Јавански календар1757–1758
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4163
Мингуо-календар82 пред Р. Кина
民前82年
Нанакшахи362
Тајландски сончев календар2372–2373
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1956 или 1575 или 803
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1957 или 1576 или 804

1830 (MDCCCXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1830 година од новата ера, 830. од вториот милениум, 30. од XIX век и прва од 1830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7338 и 7339 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6580 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5590 и 5591 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2583.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1830 година се протега во 4466 и 4467, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4526 и 4527 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2373. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1245 и 1246 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1830 на Ризницата ?