Прејди на содржината

1874

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1874 во разни календари
Грегоријански календар1874
MDCCCLXXIV
Ab urbe condita2627
Ерменски календар1323
ԹՎ ՌՅԻԳ
Асирски календар6624
Бахајски календар30–31
Балиски календар1795–1796
Бенгалски календар1281
Берберски календар2824
Будистички календар2418
Бурмански календар1236
Византиски календар7382–7383
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4570 или 4510
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4571 или 4511
Коптски календар1590–1591
Етиопски календар1866–1867
Еврејски календар5634–5635
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1930–1931
 - Сачка ера1795–1796
 - Кали-југа4974–4975
Холоценски календар11874
Игбоански календар874–875
Ирански календар1252–1253
Исламски календар1290–1291
Јапонски календарМејџи 7
(明治7年)
Јавански календар1802–1803
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4207
Мингуо-календар38 пред Р. Кина
民前38年
Нанакшахи406
Тајландски сончев календар2416–2417
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
2000 или 1619 или 847
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
2001 или 1620 или 848

1874 (MDCCCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1874 година од новата ера, 874. од вториот милениум, 74. од XIX век и петта од 1870-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7382 и 7383 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6624 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5634 и 5635 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2627.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1874 година се протега во 4510 и 4511, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4570 и 4571 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2417. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1290 и 1291 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1874 на Ризницата ?