Андерс Јонас Ангстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андерс Јонас Ангстрем
Anders Jonas Ångström
Anders Jonas Ångström - 001.png
Андерс Јонас Ангстрем
Роден13 август 1814(1814-08-13)
Легде, Меделпад, Шведска
Починал21 јуни 1874(1874-06-21) (воз. 59 г.)
Упсала, Шведска
ДржавјанствоШвеѓанец
НационалностШведска
Полињафизика, астрономија
ОбразованиеУпсалски универзитет
Познат поспектроскопија
Поважни наградиРамфордов медал (1872)

Андерс Јонас Ангстрем (поправилно: Андерс Јунас Онгстрем; шведски: Anders Jonas Ångström; 13 август 1814 - 21 јуни 1874), шведски физичар и астроном. Го истражуваше Сончевиот спектар[1], и ја воводе единицата за бранова должина на светлината - „ангстрем (А)“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Murdin, P.. Angstrom. „Encyclopedia of Astronomy and Astrophysics“. doi:10.1888/0333750888/4594. Bibcode2000eaa..bookE4594. http://adsabs.harvard.edu/abs/2000eaa..bookE4594. посет. 18 септември 2010 г.