1819

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1819 г.  во други календари
Грегоријански календар 1819
MDCCCXIX
Ab urbe condita 2572
Асирски календар 6569
Бахајски календар -25–-24
Бенгалски календар 1226
Берберски календар 2769
Будистички календар 2363
Бурмански календар 1181
Византиски календар 7327–7328
Еврејски календар 5579–5580
Ерменски календар 1268
ԹՎ ՌՄԿԸ
Етиопски календар 1811-1812
Игбоански календар 819–820
Ирански календар 1197–1198
Исламски календар 1234–1235
Јапонски календар Бунсеи 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 戊寅年月日
(4455/4515)
— до —
己卯年月日
(4456/4516)
Коптски календар 1535–1536
Корејски календар 4152
Календар Мингуо 93 пред РК
民前93年
Селевкидски календар 2130–2131
Тајландски сончев календар 2362
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1875–1876
 - Шака самват 1741–1742
 - Кали југа 4920–4921
Француски револуционерен календар XXVIIXXVIII
27–28
Холоценски календар 11819
Џуче-календар нема (пред 1912)

1819 (MDCCCXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1819. година од новата ера, 819. од вториот милениум, 19. од 19 век и последна од 1810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7327 и 7328 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6569 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5579 и 5580 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2572.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1819. година се протега во 4455 и 4456, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4515 и 4516 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2362. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1234 и 1235 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]