22 јули

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

22 јули е 203-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (204-и во престапна година). Остануваат 162 денови до крајот на годината. Шаблон:Јули 2014

Настани[уреди]

1099  Прва крстоносна војна: Годфри од Бујон е избран за прв Бранител на Светиот Гроб на Кралството Ерусалим.
1456  Унгарскиот регент Јанош Хуњади ја пробил опсадата на Белград и им нанел тежок пораз на Отоманските освојувачи предводени од Мехмед II.
1894  Првата воопшто моторизирана трка се одржала во Франција, на 128-километарски пат помеѓу Париз и Руан. Победил Албер де Дион, основачот на Тур де Франс.
1908  Младотурците ја презеле власта во Битола и ги ослободиле сите затвореници.
1933  Американскиот авијатичар Вили Пост го извел првото самостојно летање со авион околу Земјината топка. Прелетал 25.000 километри со 14 застанувања за 7 дена, 18 часа и 45 минути.
1948  Во Скопје, со одлука на Владата на НРМ, е основан Институтот за национална историја.
1962  Пропадна првиот американски обид за лансирање автоматска сонда на Венера. Ракетата лансирана од Кејп Канаверал на Флорида ја промени насоката и по неколку минути експлодира.
1992  Најголемиот колумбиски производител и дилер со дрога Пабло Ескобар побегнал од затвор. Убиен е во декември следната година во Медељин, во престрелка со полицијата.


Родени[уреди]

356 п.н.е.  Александар III Македонски — една од најпознатите личности на стариот век, војсководец и државник. Го порази огромното персиско царство и во своите походи стигна се до Индија.
1210  Јоана — кралица на Шкотска.
1784  Фридрих Вилхелм Беселгермански астроном и математичар.
1822  Грегор Менделавстриски ботаничар и генетичар.
1888  Селман Ејбрахам Ваксманамерикански микробиолог по потекло од Украина, добитник на Нобеловата награда за медицина во 1952 година.
1894  Оскар Марија Графгермански писател.
1916  Марсел Сердан — француски боксер.
1944  Ананд Сатјананд — генерален гувернер на Нов Зеланд.
1969  Деспина Ванди — грчка пејачка.
1983  Дрис Девенинс — белгиски велосипедист.
1991  Кени Елисонд — француски велосипедист.
2013  Џорџ, Принц од Кембриџ — син на во војводата и војвотката од Кембриџ


Починале[уреди]

1461  Шарл VII Победникот, француски крал.
1676  Папа Климент X, римски папа.
1822  Наполеон II, француски крал.
1934  Џон Дилинџер, американски криминалец.
1968  Павлос Гипарис, грчки официр.
1979  Шандор Кочиш, унгарски фудбалер.
1990  Асан Керим, македонски и југословенски политичар .


Празници[уреди]

22 јули (празници)

јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември