Селена Гомес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селена Гомес
Гомес во октомври 2009G
Животописни податоци
Родено имеСелена Мари Гомес
Роден(а)22 јули 1992(1992-07-22)(31 г.)
Гранд Прери, Тексас, САД
ЖанровиПоп рок, Р&Б, денс-поп, електропоп
ЗанимањаАктерка, пејачка-текстописец, музичар, моден творец
ИнструментиВокали, пијано
Период на активност2002–сега
ИздавачиHollywood Records
СоработнициSelena Gomez & the Scene Forever the Sickest Kids
Мреж. местоselenagomez.com

Селена Марие Гомес (р. 22 јули 1992) — американска глумица и пејачка, најдобро позната по Алекс Русо добитничката на Еми-награда за учеството во телевизиската серија “Волшебници од волшебното место“. Подоцна учествувала во главните улоги во телевизиски филмови: “Уште една приказна за Пепелашка“, “Волшебници од волшебното место - Филмот“, и “Програма за заштита на принцезите“. Таа ја направи нејзината театарска деби улога во филмот “Рамона и Безус“.

Нејзината кариера се проширила во музичката индустрија, Селена е водечки вокал и основач на поп бендот Selena Gomez & the Scene, со која има издадено два студио албуми, “Kiss & Tell“ и “A Year Without Rain“, кои имаат добиено сертифицирано злато од РИАА. До април 2011 г., бендот продал 1,354,000 албуми во Соединетите Држави. Сел исто така придонела за соундтракот во “Ѕвончица“, “Уште една приказна за Пепелашка“, и “Волшебници од волшебното место “ по потпишувањето договор со Холивуд Рекордс. Во 2008 г., Селена била прогласена за амбасадор на добрата волја во УНИЦЕФ.

Гомес е родена во Големата Прерија, во Тексас.[1] Таа е ќерка на поранешна сценска глумица Манди Тифи[2] (моминско презиме Корнет) и на Рикардо Џоел Гомес. Нејзиниот татко е Мексикански Американец а нејзината мајка е со половина италијанско потекло.[3] [4] Во однос на нејзиното шпанско наследство, Гомес изјавува: “Моето семејство има Quinceañeras, и ние одиме на причестување во црква. Правиме се што е католичко, но навистина немаме нешто традиционално, освен што одиме на скара во паркот во недела после црквата.“[5] Нејзините родени родители се развеле кога таа била пет години, и таа била израсната како единствено дете од нејзината мајка.[6] [7] Во 2006 година мајка и се премажила за Брајан Тифи. Таа името го добила по пејачката Селена.[8] [9] Во интервју во 2009 година за People магазинот, изјавила дека нејзиниот интерес за глума се развил како резултат на тоа што ја гледала нејзината мајка како се подготвува и глуми во театерски претстави. Таа се здобила со висока школска диплома преку домашна обука во мај 2010 година. Гомес почнала да носи прстен за невиност кога била 12 години, и го тргнала во 2010 година.

Глумечка кариера[уреди | уреди извор]

2002 — 2006 : Барни & Пријателите и рана работа[уреди | уреди извор]

Гомес ја започна нејзината глумечка кариера кога била седум години играјќи ја Џана во серијата “Барни & Пријателите“.[10][11] Подоцна имала помали улоги во “Деца шпиони 3 –Д: крај на играта“ и ТВ филмот “Шетач, Тексаски ренџер: суд на оган“.[12] [13] Гомес исто така учествувала во главната улога во филмот “Елиминирање на мозокот“.

Во 2004 година, Гомес била откриена од Дизни каналот во национално извидување. Гомес се појави како гостинка на “Лудориите на Зак & Коди“.[14][15] и имала гостински настап кој подоцна се претворил во периодична улога заменувајќи ја Хана Монтана во втората и тртата сезона. Гомес претходно снимила две различни пилот емисии кои биле нус производ на двете претходни Дизни серии. Првата “Што мисли Стиви“ беше нус производ на Лизи Мекваер.[16][17] Гомес ја играла Стиви Санчес, помалата сестра на Миранда Санчес. Другото шоу беше насловено “Арвин“, нус производ на “Лудориите на Зак & Коди“, каде што ја игра Алекса.[18] Ниедна од сериите не беше продолжена.

2007 — 2009 Волшебници од волшебното место и патот до славата[уреди | уреди извор]

Во почетокот на 2007 година Гомес учествување во серијата “Волшебници од волшебното место“ како една од трите главни ликови, Алекс Русо.[19] Шоуто премиерно се изведе пред публика од 5,9 милиони, со што стана хит. Многу медиуми почна да ја синхронизираат Гомес како следна Мајли Сајрус, предизвикувајќи некои котраверзии и караници. Гомес објасни дека немало никакви караници и дека таа е одушевена од споредбата, велејќи: “Малку е неизмерно, но навистина мислам дека тоае комплимент . Таа е очигледно многу успешна и мислам дека е прекрасен изведувач. Па да бидеш споредуван со неа, тоа е вистинско задоволство.“

Во 2008 година Гомес се појави во “Уште една приказна за Пепелашка“, директно на ДВД продолжение на филмот на Хилари Даф во 2004 година, во кој глумеше наспроти Дру Сили.[20] Таа исто така имаше мала нарациска улога како една од деведесет и шесте ќерки на Градоначалникот во “Хортон?“[21] кој беше издаден во март истата година. Во април Лејси Роус од Форбес ја рангира Гомес на петтото место на нивната список на Осум најјаки детски ѕвезди, и ја опиша како повеќе талентирана тинејџерка.

Во јуни 2009 година Гомес направи гостинско појавување во една од епизодите- “Сони со шанса“, на нејзината најдобра пријателка Деми Ловато.[22] Истата година Гомес се појави заедно со Ловато во телевизискиот филм “Програма за заштита на принцезите“ кој е во продукција на Дизни каналот.[23] Телевизиското емитување собра 8,5 милиони гледачи[24] со што во тоа време стана третиот најгледан оригинален филм на Дизни каналот. Еден месец подоцна, Гомес заедно со два члена од филмот “Волшебниците од волшебното место“ се појавија на една телевизиска епизода со Хана Монтана и Лудориите на палубата, насловена “Волшебници на палубата со Хана Монтана“. На 28 август два месеца по појавувањето во филмот “Програма за заштита на принцезите“, Гомес се појави во “Волшебници од волшевното место-филмот“, телевизиски филм заснован на шоуто.[25] Филмот премиерно се појави пред публика од 11.4 милиони гледачи со што стана број 1 филм емитуван во 2009 година и втор најгледан филм на Дизни каналот по “Средношколски мјузикал 2“.,[26] [27] [28] Во февруари 2009 година, Гомес потпиша договор со кој ќе учествува во една од двете водечки женски улоги во Рамона и Бизус, филм адаптација на необичните детски роман серии од Беверли Клири.[29] [30] Гомес изјавила дека не е под притисок да учествува во улоги за повозрасни: “ Мислам дека сум целосно свесна за мојата публика и самата јас сум сè уште дете. Не би учествувала во улога во која нема да се чувствувам пријатно, или пак во која мојата публика ќе се чувствува непријатно гледајќи.

Од 2010 до денес:сосредоточена на филм[уреди | уреди извор]

Првиот театриски филм на Гомес “Рамона & Безус“ премиерно бил издаден на 23 јули 2010 година, и добил главно позитивни критики.[31] Во март 2010 година списанието Variety објавило дека Гомес била избрана да учествува во една од трите главни улоги во филмот Монте Карло, заедно со Лејтон Мистер и Кети Касиди.[32] Во филмот Гомес ја игра Грејс , девојка која е помешана со човек од џет-сетот на едно патување за Париз.[33] За да се подготви за улогата Гомес научила да игра поло, и исто така две недели одела на вокална подготовка за да научи два различни Британски акценти.[34] [35] Истата година Гомес потврди дека четвртата сезона од нејзининото хит шоу “Волшебници од волшевното место“, ќе биде последна.

Во февруари 2011 година, Deadline.com изјавија дека Универзалните Слики и Strike Entertainment се здобиле со новелата „Тринаесет причини зошто“ од Џеј Ашер со Гомес приврзана во главната улога. Истиот месец TV Guide објавија дека Гомес ќе направи кратко појавување во претстојниот Мапетс филм. Гомес е поставена за содомаќин на MuchMusic видеонаградите на 19 јуни 2011 година.[36]

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

2009: соло-кариера[уреди | уреди извор]

Во 2008 година Гомес ја сними насловната страна на албумот "Круела Д'Вил" - кој вклучува музичко видео за компилацискиот албум Дизниманиа 6. Гомес сними три песни за филмот “Уште една приказна за Пепелашка“, во којсе појавува и самата. Гомес исто така ја сними песната "Fly to Your Heart" за анимираниот филм “Ѕвончица“ во 2008 година. Во јули 2008 година, пред нејзиниот 16 ти роденден, таа потпиша музички договор со Холивуд Рекордс, музичка издавачка куќа во сопственост на Дизни. Во 2009 година ја сними песната "One and the Same" за филмот “Програма за заштита на принцезата“ дует со Ловато, двете се појавија во филмот. Гомес снимила четири песни, од кои една била соундтрак во филмот „Волшебниците од Веверли“ , а само еден сингл (Magic) од албумот бил издаден. Во мај истата година Гомес ја извела песната “Forever the Sickest Kids“, на дует верзија на песната „Whoa Oh!“ која не се наоѓа на албумот.

2009 па досега: Selena Gomez & the Scene[уреди | уреди извор]

Селена на настап во 2011

Формиран во 2009 година Selena Gomez & the Scene е тинејџерски поп бенд кои го сочинуваат Селена Гомес-пејачка, Етан Робертс свири на гитара, Џои Клемент на бас, Грег Гарман на тапани, и Ден Форест на синтисајзер. “Kiss & Tell“ е деби студискиот албум на бендот и беше издаден на 29 септември 2009 година од Холивуд Рекордс.[37] На 5 март 2010 година албумот добил златна сертификација од РИАА,[38] а синглот "Naturally" добил сертифицирана платина од РИАА на 15 јули 2010 година. Вториот албум на бендот “A Year Without Rain“ беше издаден на 17 септември 2010 година. Овој албум дебитираше на 4 место на Билборд 200 топ листата со продадени 66 000 копии.[39] На 19 јануари 2011 година албумот добил сертифицирано злато од РИАА. Третиот албум на бендот When the Sun Goes Down, бил објавен на 28 јуни 2011година.[40] Гомес преку нејзиниот официјален твитер изјави дека нивниот водечки сингл ќе биде насловен "Кој вели". Синглот претходно бил закажан во живо на премиерата на “Во воздух“ со Рајан Сикрест на 10 март, но бил објавен два дена порано на 8 март. Придружниот видео запис, кој бил режиран од Крис Еплбаум, имаше премиера на 11 март на Дизни Каналот. Синглот ќе добие сертифицирано злато од РИАА на 9 јуни 2011 година.

Други проекти[уреди | уреди извор]

Човекољубие/филантропија[уреди | уреди извор]

Гомес била вклучена во кампањата за броење на гласови која ги поттикнува тинејџерите да научат повеќе за претседателските кандидати во 2008 година, Барак Обама и Џон МекКејн.[41] Во октомври 2008 година Гомес учествувала во програмата насловена Патека кон Живот во детската болница Св. Јуда.[42] Гомес е портпарол на млекото Borden, таа учествувала во целата печатена кампања и во телевизискитте реклами.[43] Таа е амбасадор на DoSomething.org откако била вклучена во добротворната организација Island Dog, која им помага на кучињата во Порторико. Таа се вклучи во оваа програма за време на снимањето на филмот “Волшебниците од волшевното место“ во Порторико.[44] Гомес е портпарол на државното осигурување за домаќинството, и вклучена е во нивните телевизиски реклами, што се вртат на Дизни каналот, со цел да се подигне свеста и да се биде безбеден возач.[45] Гомес исто така е вклучена во хуманитарна акција во Конго насловена Надеж за Конго, и добротворната организација помага за подигање на свеста за насилството врз жените во Конго.[46]

Во октомври 2008 година, Гомес беше именувана за порпарол на УНИЦЕФ за кампањата Почести или излажи, која ги охрабруваше децата да соберат пари на Ноќта на Вештерките за да им помогнат на децата низ светот.[47] Таа изјави дека била екстремно возбудена што имала можност да охрабри други деца за да направат разлика во светот. Во август 2009 година, седумнаесетгодишната Гомес станала најмладиот амбасадор на УНИЦЕФ некогаш, поминувајќи ја нејзината колешка Хајли Вестенра која имала 18 години (Мили Боби Браун подоцна го надминала овој рекорд).[48] [49] Во нејзината прва официјална теренска мисија, Гомес отпатувала за Гана на 4 септември 2009 година на една недела да сведочи од прва рака за лошите услови на ранливите деца на кои им недостасуваат виталните потреби: чиста вода, храна, образование, и здравствена грижа.[50] [51] Гомес објаснила за време на интервју со Associated Press дека таа сака да ја искористи нејзината моќ како ѕвезда и да ја подигне свеста во Гана. Затоа се чувствувам толку почестена што имам глас којшто децата го слушаат и го земаат предвид. Имаше луѓе на мојата турнеја кои ме прашуваа каде е Гана, и ја бараа на Googlе, и бидејќи јас бев таму сега тие знаат каде е Гана. Па навистина е доста неверојатно.[52] [53] Гомес во улога на амбасадор изјави дека секој ден умираат 25 000 деца од причини кои можат да се спречат. Јас заедно со УНИЦЕФ верувам дека можеме да го смениме тој број од 25 000 на нула. Знам дека можеме да го постигнеме тоа бидејќи во секој момент УНИЦЕФ е на теренот обезбедувајќи им на децата помош за спасување на животот со цел таа цифра нула да стане реалност.[54]

Гомес по вторпат била именувана за портпарол на УНИЦЕФ во 2009 година за кампањата Почести или излажи.[55] Гомес која собра повеќе од $700 000 за добротворната организација во 2008 година изјави дека се надева дека ќе собере еден милион долари во 2009 година.[56] Гомес учествувала во аукција на славните[57] и била домаќинка на серии во живо на Facebook во поддршка на Почести или излажи кампањата за УНИЦЕФ.[58] Гомес се врати како портпарол на УНИЦЕФ за 60-годишнината на Почести или излажи кампањата во 2010 година.[59]

Гомес е вклучена во организацијата Пријателите на Дизни се сменија која промовира пријателско однесување кон животната средина, и се појавува во нивните јавни соопштенија за да ја подигне свеста за каузата на Дизни Каналот.[60] Гомес, Деми Ловато, Мајли Сајрус, и Браќата Џонас ја снимија песната "Send It On", добротворна песна која служеше како тема за Дизни пријатели за промена во 2009 година.[61] Песната дебитираше на 20 место на HOT 100 топ листата. Дизни пријатели за промена ќе ги насочат сите свои придонеси од песната "Прати го сега" на добротворната акција за животната средина на Дизни Фондацијата за Заштита низ целиот свет. На 6 октомври 2009 година Гомес изненадно го посети основното училиште во Лос Анџелес како дел од програмата "Ден направен подобро" спонзорирана од OfficeMax. За време на посетата Гомес му даде на училиштето награда, и исто така им даде чек со вредност од $1000 за училиштен прибор. Гомес го помина денот со учениците, и разговараше со нив за тоа колку е важно како и поставуваме во заедницата.

Претприемништво и спонзорства[уреди | уреди извор]

Гомес беше дел од школската модна рекламна кампања на “Sears“.[62] Како дел од кампањата Гомес учествуваше во телевизиските реклами. Во август 2009 година исто така беше домаќинка на "Сеарс бира бенд" каде требаше да се изберат пет лица за формирање на бенд "Сеарс бенд во зоздух", кој настапи на доделувањето на МТВ видео музичките награди во 2009 година.[63]

Во октомври 2008 година Гомес лансирала своја сопствена продукциска компанија наречена Јули месечна продукција, која соработувала со XYZ Films за да создаде средства за Гомес.[64] [65] Како дел од договорот Гомес ќе има можност да избира статии, да изнајмува писатели, и да создаде талент пакети кои ќе ги издава во студиата. Исто така како дел од договорот XYZ Films ќе и дозволи на Гомес да учествува во главната улога во најмалку два филма. Магазинот Variety објави дека “Во август XYZ Films потпишаа сличен договор со Time Inc и со менаџмент продукциската компанија Collective за да го финансираат развој на огромна содржина за големите екрани во печатените медиуми. Како дел од договорот помеѓу July Moon-XYZ, Гомес ќе има можност да избере проекти од безграничната библиотека на Time Inc. која вклучува теми како Време, Спортски илустрации, Богатство и Живот.

Во октомври 2009 година Гомес го објави нејзиниот план да лансира нејзина сопствена модна линија наречена "Сон од мода од Селена Гомес". Модната линија беше лансирана во есента во 2010 година. Колекцијата се состои од карактеристични боемиски фустани, цветни блузи, фармерки, здолништа, јакни, шалови и капи, сите направени од рециклирачки или еколошки материјали. Гомес изјави дека модната линија ќе го рефлектира нејзиниот личен стил и ја опишува облеката како убава, женствена и боемска. “Со мојата линија јас сакам да им дадам на клиентите опција да го спојат својот сопствен изглед. Сакам парчиња кои лесно се облекуваат нагоре надолу, и многу е важно тоа што текстилот е еколошки и органски разградлив. Исто така, на сите етикетите ќе има некои од моите инспиративни цитати. Јас пробувам да испратам добра порака.“ Гомес која нема искуство во мода се здружи со дизајнерите Тони Мелило и Сандра Кампос, кои имаат работено со познати модни куќи. Гомес за партнерството изјавува: “Кога ги запознав Тони и Сандра, се чувствував удобно со нив и сега тие ми се како семејство. Тие се толку креативни и ми се допаѓа тоа што можам да ги повикав во било кое време, и да разговарам со нив за се, дури и ако се работи само за менување на копчето. Тие се толку кул во врска со се.“ Брендот ќе биде произведен од Мелило и Кампос здружени со Adjmi Apparel со седиште во Њујорк и формиран од Adjmi CH Brands LLC која е холдинг компанија за брендот.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмови[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешки
2003 Деца Шпиони 3-D: Крај на играта Девојка во воден парк Мала улога
2005 Оди Тексас Џули Телевизиски филм
2006 Мозокот Запед Емили Грејс Гарсија TТелевизиски филм
2008 Друга Приказна за Пепелашка Мери Сантјаго Главна улога
2008 Horton Hears a Who! Хелга (Глас)
2009 Програмата за Заштита на Принцезата Картер Мејсон Главна улога
2009 Волшебниците на волшевното место: Филмот Алекс Русо Главна улога
2009 Артур Принцезата Селенија (Глас)
(Ја заменила Мадона)
2010 Рамона и Бизус[66] Беатрис „Бизус“ Куимби Main role
2011 Монте Карло[67] Грејс Бенет Главна улога
2011 Тринаесет причини зашто[67][68][69] Хана Бејкер[70] Главна улога
2011 The Muppets Самата Камео Појава

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешки
2002–2003 Barney & Friends Gianna Recurring role
2006 The Suite Life of Zack & Cody Gwen "A Midsummer's Nightmare" (Season 2, episode 22)
2007–2008 Хана Монтана Mikayla "I Want You to Want Me... to Go to Florida" (Season 2, episode 13)
"That's What Friends Are For?" (Season 2, episode 18)
"(We're So Sorry) Uncle Earl" (Season 2, episode 22) (uncredited)
2007–present Wizards of Waverly Place Alex Russo Lead role
2009 The Suite Life on Deck Alex Russo "Double-Crossed" (Season 1, episode 21)
2009 Sonny With a Chance Herself "Battle of the Networks' Stars" (Season 1, episode 13)

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Година Наслов Артист Забелешки
2008 "Burnin' Up" Jonas Brothers Played Nick Jonas' love interest
2011 "The Dance Routine" The Midnight Beast Камео

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Песна Позиција Албум
САД КАН
2008 "Tell Me Something I Don't Know" 58 Another Cinderella Story
2009 "Magic" (Originally by Pilot) 61 86 Wizards of Waverly Place
As a featured artist
2009 "Whoa Oh!" (with Forever The Sickest Kids) Non-album single
2009 "One and the Same" (with Demi Lovato) 82 Disney Channel Playlist
2009 "Send It On" (with Demi Lovato, Jonas Brothers, and Miley Cyrus) 20 Non-album song

Други песни[уреди | уреди извор]

Година Песна Албум
2006 "Brain Zapped" Brain Zapped
2008 "Cruella de Vil" Disneymania 6
2008 "Tell Me Something I Don't Know" Another Cinderella Story
2008 "New Classic" (featuring Drew Seeley) Another Cinderella Story
2008 "Bang a Drum" Another Cinderella Story
2008 "New Classic" (Live) (featuring Drew Seeley) Another Cinderella Story
2008 "Fly to Your Heart" Tinker Bell
2009 "One and the Same" (with Demi Lovato) Disney Channel Playlist
2009 "Everything Is Not What It Seems" Wizards of Waverly Place
2009 "Disappear" Wizards of Waverly Place
2009 "Magical" Wizards of Waverly Place
2009 "Magic" Wizards of Waverly Place
2010 "Trust in Me" (From Disney's The Jungle Book) Disneymania 7

we love selena

Музички Видеа[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Cruella de Vil 2008
Tell Me Something I Don't Know 2008 Елиот Лестер
Fly to Your Heart 2008
One and the Same 2009 Брендон Дикерсон
Magic 2009 Роман Перес
Send It On 2009
Falling Down 2009 Крис Доли
Naturally 2009 Крис Доли
Round & Round 2010 Филип Енделмен
A Year Without Rain 2010 Крис Доли
Who Says 2011 Крис Еплбом
Love You Like A Love Song 2011 Џереми Џаспер,Џорџи Гривил
Hit The Lights 2012 Филип Енделмен
Come & Get It 2013 Антони Мендлер
Slow Down 2013 Филип Енделмен
Birthday 2013 Бен Ринхен
Hold On 2014 Вилијам Х. Мејси
The Heart Wants What It Wants 2014 Дон Шедфорт
I Want You To Know 2015 Брент Бонакорзо
Good for You 2015 Софи Мулер
Same Old Love 2015 Мајкл Хосман
Hands to Myself 2015 Алек Кешишијан
Kill Em with Kindness 2016 Емил Нава
Bad Liar 2017 Џес Перес
Fetish 2017 Петра Колинс
Wolves 2017 Колин Тили
Back to You 2018 Скот Кудмор
Taki Taki 2018 Колин Тили
I Can't Get Enough 2019 Џејк Шхреиер
Lose You to Love Me 2019 Софи Мулер
Look At Her Now 2019 Софи Мулер
Rare 2020 BRTHR
Boyfriend 2020 BRTHR
Ice Cream 2020
De Una Vez 2021 Лос Перес, Адријан Перес
Baila Conmigo 2021
Selfish Love 2021
Baila Conmigo (Performance Video) 2021
999 2021
Let Somebody Go 2022 Дејв Мејерс
Calm Down 2022
Single Soon 2023
Lone On 2024

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Награда Категорија Работа Резултат
2008 Alma Award[71] Outstanding Female Performance in a Comedy Television Series Wizards of Waverly Place Номинирана
Imagen Awards[72] Best Actress – Television
2009 NAACP Image Awards[73] Outstanding Performance in a Youth/Children's Program – Series or Special
Nickelodeon Kids' Choice Awards[74] Favorite TV Actress Победничка
Young Artist Award[75] Best Performance in a TV Movie, Miniseries, or Special – Leading Young Actress Another Cinderella Story
Best Performance in a TV Series – Leading Young Actress Wizards of Waverly Place Номинирана
Best Performance in a Voice-over Role Horton Hears a Who!
Teen Choice Awards[76] "Choice Summer- Celebrity Dancer" Another Cinderella Story Победничка
"Choice Summer – TV Star-Female" Princess Protection Program
"Choice Other Stuff – Red Carpet Icon: Female" Herself
Imagen Awards[77] Best Actress – Television Wizards of Waverly Place Номинирана
Alma Award[78] Special Achievement Comedy – Television – Actress Победничка
Nickelodeon Australian Kids' Choice Awards[79] Fave International TV Star Номинирана
2010 Gracie Award[80] Outstanding Female Rising Star in a Comedy Series Победничка
NAACP Image Awards[81] Outstanding Performance in a Youth/Children's Program – Series or Special Номинирана
Nickelodeon Kids' Choice Awards[82] Favorite TV Actress Победничка
Young Artist Award[83] Best Performance in a TV Movie, Miniseries, or Special – Leading Young Actress Princess Protection Program Номинирана
BET Awards[84] YoungStars Award Wizards of Waverly Place
American Latino Awards[85] Favorite American Latino Actor
Teen Choice Awards[86] Choice TV Actress: Comedy Победничка
Choice Red Carpet Fashion Icon: Female Herself
Choice Summer: Movie Star- Female Ramona and Beezus Номинирана
Imagen Awards[87] Best Actress – Television Wizards of Waverly Place: The Movie
Nickelodeon Australian Kids' Choice Awards[88] Fave TV Star Wizards of Waverly Place Победничка
2011 NAACP Image Awards[89] Outstanding Performance in a Youth/Children's Program – Series or Special Номинирана
Nickelodeon Kid's Choice Awards[90] Favorite TV Actress Победничка
Favorite Female Singer Herself Номинирана

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Selena Gomez Biography“. The Biography Channel. Архивирано од изворникот на August 19, 2017. Посетено на April 12, 2013.
 2. Barney, Chuck (February 7, 2008). „Selena Gomez could be next Disney 'it' girl“. Oakland Tribune. Архивирано од изворникот на March 10, 2008. Посетено на May 14, 2013. Mandy Teefey, a former stage actress, gave birth to Selena at the age of 16.
 3. „Selena Gomez and Jake T. Austin on being latin“. Showbizcafe.com. September 13, 2008. Архивирано од изворникот на April 4, 2023. Посетено на July 4, 2011.
 4. „TV: Life is magical for 'Wizards' star“. The Fresno Bee. Архивирано од изворникот на August 8, 2008. Посетено на April 8, 2013. Because Gomez's father is from Mexico, she has been able to attend many family quinceñeras. But the actress, whose mother is half-Italian, did not have her own.
 5. „Star Spotlight: Selena Gomez“. Scholastic. September 26, 2008. Архивирано од изворникот на February 15, 2018. Посетено на June 20, 2010.
 6. Barney, Chuck (February 7, 2008). „Selena Gomez could be next Disney 'it' girl“. Oakland Tribune. Архивирано од изворникот на March 10, 2008. Посетено на May 14, 2013. Mandy Teefey, a former stage actress, gave birth to Selena at the age of 16.
 7. Richards, Olly (July 14, 2013). „The wonderful world of Selena Gomez“. The Guardian. London. Архивирано од изворникот на February 10, 2014. Посетено на July 23, 2013.
 8. „Selena Gomez's Famous Name“. E!. August 22, 2008. Архивирано од изворникот на December 1, 2009. Посетено на November 5, 2009.
 9. Roiz, Jessica Lucia (May 3, 2016). „Selena Gomez Talks Selena Quintanilla; Reveals Why She Was Named After 'Queen of Tejano'. Latin Times. Архивирано од изворникот на July 10, 2016. Посетено на July 7, 2016.
 10. Takeda, Allison (May 16, 2013). „Demi Lovato, Selena Gomez Will Always Be Friends“. US Weekly. Архивирано од изворникот April 7, 2023. Посетено на October 22, 2022.
 11. „From Texas to Hollywood!“. People. July 22, 2009. Архивирано од изворникот на September 13, 2009. Посетено на June 15, 2013.
 12. Nessif, Bruna (July 29, 2011). „Time Warp: Spy Selena Gomez in Her First Film Role“. E! News. Архивирано од изворникот на April 4, 2023. Посетено на October 22, 2022.
 13. Angiolillo, Vincent; Rodriguez, Javy (March 17, 2013). „30 Things You Didn't Know About Selena Gomez“. Complex. Архивирано од изворникот на October 26, 2022. Посетено на October 22, 2022.
 14. "A Midsummer's Nightmare". The Suite Life of Zack & Cody. Disney Channel. No. 22, season 2. 08:04, 22:04 minutes in.
 15. Angiolillo, Vincent; Rodriguez, Javy (March 17, 2013). „30 Things You Didn't Know About Selena Gomez“. Complex. Архивирано од изворникот October 26, 2022. Посетено на October 22, 2022.
 16. Martin, Denise (November 3, 2004). „In search of tweens“. Variety. Архивирано од изворникот March 19, 2021. Посетено на November 4, 2022.
 17. Addams Rosa, Jelani (April 10, 2015). „6 Things You Never Knew About "Lizzie McGuire". Seventeen. Архивирано од изворникот June 26, 2022. Посетено на August 22, 2022.
 18. Orenstein, Hannah (April 22, 2016). „Did You Know There Was a "Suite Life" Spin-Off That Starred Selena Gomez?“. Seventeen. Архивирано од изворникот на October 26, 2022. Посетено на October 22, 2022.
 19. „The 25 best Disney Channel Original Series of all time“. Entertainment Weekly. June 15, 2022. Архивирано од изворникот October 26, 2022. Посетено на October 22, 2022.
 20. Whitney, Alyse (January 8, 2018). „Selena Gomez's Bae from "Another Cinderella Story" Celebrates the Movie's 10th Anniversary“. Seventeen. Архивирано од изворникот на October 26, 2022. Посетено на October 25, 2022.
 21. Whitney, Alyse (July 13, 2015). „Did You Know These Stars Are the Voices Behind Your Favorite Animated Characters?“. Teen Vogue. Архивирано од изворникот на August 9, 2021. Посетено на June 18, 2013.
 22. Amber, Ashley (April 10, 2022). „10 Disney Channel Stars Who Had Cameos Before Leading Roles“. Collider. Архивирано од изворникот на October 26, 2022. Посетено на October 22, 2022.
 23. „Selena Gomez and Demi Lovato Team Up“. Yahoo!. June 25, 2009. Архивирано од изворникот на October 26, 2022. Посетено на October 22, 2022.
 24. „Princess Protection Program is TV's No. 1 Entertainment Telecast of 2009 in Kids 6–11 and Tweens 9–14“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на July 31, 2013. Посетено на June 18, 2013.
 25. „Wizards of Waverly Place Movie“. Disney Channel. Архивирано од изворникот на January 13, 2010. Посетено на July 12, 2009.
 26. Top 100 Most-Watched Telecasts On Basic Cable For 2009. TV by the Numbers. Retrieved February 4, 2011.
 27. Andreeva, Nellie (March 16, 2013). „Disney Channel's New 'Wizards Of Waverly Place' TV Movie Draws 5.9 Million Viewers“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на October 29, 2020. Посетено на October 23, 2022.
 28. Hibberd, James (August 29, 2013). „Disney's 'Wizards' top cable telecast of the year“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на October 26, 2022. Посетено на October 23, 2022.
 29. Vena, Jocelyn (February 6, 2009). „Selena Gomez To Star In 'Ramona and Beezus' Movie“. MTV. Архивирано од изворникот на November 5, 2012. Посетено на October 21, 2009.
 30. Alphonse, Lylah M. (February 23, 2011). „The stars of 'Ramona and Beezus' on family, fun, and facing down fear“. The Boston Globe. Архивирано од изворникот на July 20, 2010. Посетено на July 16, 2010.
 31. „Ramona and Beezus (2010)“. Rotten Tomatoes. Fandango. Архивирано од изворникот на July 25, 2010. Посетено на August 2, 2010.
 32. Garibaldi, Christina (June 30, 2011). „Selena Gomez, Leighton Meester Recall 'Monte Carlo' Perks“. MTV. Архивирано од изворникот на October 26, 2022. Посетено на October 23, 2022.
 33. Garibaldi, Christina (June 30, 2011). „Selena Gomez, Leighton Meester Recall 'Monte Carlo' Perks“. MTV. Архивирано од изворникот на October 26, 2022. Посетено на October 23, 2022.
 34. cmania (April 22, 2011). „Selena Gomez Practices to Play Polo in Budapest for 'Monte Carlo' Role“. Zimbio. Архивирано од изворникот на May 9, 2010. Посетено на May 7, 2010.
 35. Deerwester, Jayme (April 22, 2011). „First look: Selena Gomez stretches out in 'Monte Carlo'. USA Today. Архивирано од изворникот на December 30, 2021. Посетено на May 7, 2010.
 36. Still, Jennifer (May 2, 2011). „Selena Gomez to host MuchMusic Video Awards“. Digital Spy. Архивирано од изворникот на February 23, 2023. Посетено на February 23, 2023.
 37. Copsey, Robert (April 19, 2010). „Music – Album Review – Selena Gomez & The Scene: 'Kiss & Tell'. Digital Spy. Архивирано од изворникот на October 20, 2012. Посетено на June 19, 2010.
 38. Предлошка:Cite certification
 39. „Zac Brown Band Bows at No. 1 on Billboard 200“. Billboard. September 29, 2010. Архивирано од изворникот June 5, 2021. Посетено на February 19, 2015.
 40. „When the Sun Goes Down Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic“. Metacritic. Архивирано од изворникот на August 9, 2021. Посетено на December 1, 2011.
 41. Dagostino, Mark (October 27, 2008). „Selena Gomez: 'I'll be 30 Before I Get My License!'. People. Посетено на August 6, 2009.
 42. „Stars Hit The Catwalk For St. Judes“. Looktothestars.org. October 14, 2008. Архивирано од изворникот на July 14, 2022. Посетено на August 6, 2009.
 43. Anitai, Tamar (May 26, 2009). „Have You Seen Selena Gomez's Borden Milk Ads?“. MTV.
 44. „Late Night with Jimmy Fallon – Video Blogs – Tonight's Guest: Selena Gomez“. Late Night With Jimmy Fallon. June 2009. Архивирано од изворникот на August 12, 2009. Посетено на August 5, 2009.
 45. Oh, Eunice (February 3, 2009). „First Look: Selena Gomez's Cell-Free Safety Pitch – Good Deeds, Selena Gomez“. People. Посетено на August 6, 2009.
 46. „Celebrities Raise Hope For Congo“. Looktothestars.org. July 10, 2009. Посетено на August 6, 2009.
 47. „Selena Gomez Trick-Or-Treats For UNICEF“. Looktothestars.org. October 9, 2008. Архивирано од изворникот на July 14, 2022. Посетено на August 6, 2009.
 48. Caulfield, Keith (November 21, 2018). „Millie Bobby Brown Has Been Announced as UNICEF's Youngest-Ever Goodwill Ambassador“. TeenVogue. Архивирано од изворникот на July 14, 2022. Посетено на December 12, 2018.
 49. „Charity, Action, Now! (C.A.N.)“. UNICEF USA. Посетено на May 6, 2020.
 50. „Teen Sensation Selena Gomez Appointed UNICEF Ambassador“. Reuters. September 3, 2009. Архивирано од изворникот на September 6, 2009. Посетено на October 22, 2009.
 51. „Selena Gomez: Trip to Africa was 'life-changing'. GoogleNews.com. Associated Press. October 2, 2009. Архивирано од изворникот на October 8, 2009. Посетено на November 1, 2012.
 52. „Selena Gomez: Trip to Africa was 'life-changing'. GoogleNews.com. Associated Press. October 2, 2009. Архивирано од изворникот на October 8, 2009. Посетено на November 1, 2012.
 53. „Selena Gomez: Trip to Africa Was 'Life-Changing'. YouTube. Associated Press. October 2, 2009. Архивирано од изворникот на 2023-08-11. Посетено на October 25, 2009.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 54. „Teen Sensation Selena Gomez Appointed UNICEF Ambassador“. Reuters. September 3, 2009. Архивирано од изворникот на September 6, 2009. Посетено на October 22, 2009.
 55. „Trick-or-Treat for UNICEF Spokesperson Selena Gomez :: Trick-or-Treat for UNICEF:: Youth Action :: U.S. Fund for UNICEF – UNICEF USA“. Youth. UnicefUsa.org. 2009. Архивирано од изворникот на January 28, 2010. Посетено на November 1, 2012.
 56. „Selena Gomez: Trip to Africa was 'life-changing'. GoogleNews.com. Associated Press. October 2, 2009. Архивирано од изворникот на October 8, 2009. Посетено на November 1, 2012.
 57. „Meet Selena Gomez at the Concert of Your Choice“. CharityBuzz.com. Архивирано од изворникот на July 14, 2022. Посетено на October 21, 2009.
 58. UNICEF (October 8, 2009). „UNICEF Ambassador Selena Gomez named spokesperson for Trick-or-Treat for UNICEF campaign“. StamFordPlus.com. Архивирано од изворникот на July 14, 2022. Посетено на October 26, 2009.
 59. „Trick-or-Treat for UNICEF celebrates 60 years of America's youth making a difference throughout the world“. May 26, 2009. Архивирано од изворникот на June 8, 2010. Посетено на May 30, 2010.
 60. Selena Gomez – Friends For Change, October 28, 2010, Посетено на February 22, 2016
 61. Disney Channel (6 август 2009). ""Send it on", an anthem by the world's biggest teen stars" (DOC). Соопштение за печат.
 62. „Gomez set to star in Sears clothing ads“. United Press International. July 30, 2009.
 63. Ransom, Diana (June 18, 2011). „Selena Gomez Photos: Hot Hollywood Celebrity Photo Gallery of the Week“. Hollywood News. Архивирано од изворникот на October 16, 2020. Посетено на May 10, 2018.
 64. Joskowitz, Lauren (October 15, 2009). „Selena Gomez Introduces 'Dream Out Loud,' Her Own Line of Eco-Friendly, Bohemian Clothes“. MTV News. Архивирано од изворникот на October 19, 2009. Посетено на October 22, 2009.
 65. Ngo, Ella (October 15, 2009). „Seelna Gomez Gets Her Own Fashion Line“. E!. Посетено на October 22, 2009.
 66. „Selena Gomez, Joey King Are Beezus and Ramona“. Artistdirect.com. Архивирано од изворникот на 2011-11-23. Посетено на 2009-08-06.
 67. 67,0 67,1 http://www.imdb.com/title/tt1067774/
 68. http://www.mtv.com/news/articles/1657538/selena-gomez-13-reasons-why.jhtml
 69. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-02-11. Посетено на 2011-05-19.
 70. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-06-23. Посетено на 2011-05-19.
 71. „Alma Awards 2008“. AlmaAward.com. 2008. Архивирано од изворникот на 2008-07-30. Посетено на 2009-10-20.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 72. „Hbo'S Rodrigo Garcia, Ugly Betty'S Tony Plana And Writer Ligiah Villalobos Of La Misma Luna To Receive Top Honors“. Imagen.org. Посетено на 2009-08-06.
 73. „The 40th NAACP Image Awards“. Naacpimageawards.net. Архивирано од изворникот на 2011-07-23. Посетено на 2009-08-06.
 74. „Nickelodeon Kids' Choice Awards 2009 Press Kit“. Nickkcapress.com. 2009-03-30. Архивирано од изворникот на 2016-02-15. Посетено на 2009-08-06.
 75. „30th Annual Young Artist Awards“. YoungArtistAwards.org. 2009-06-21. Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2009-10-20.
 76. „Teen Choice Awards 2009: The Winners“. teenchoiceawards.com/. Посетено на 2009-08-10.
 77. „Nominees for 24th Annual Imagen Awards Announced“. Imagen.org. 2009. Посетено на 2009-12-21.
 78. „2009 ALMA Award Nominees & * Winners“. Alma Award. Архивирано од изворникот на 2010-06-25. Посетено на 2009-09-19.
 79. David Knox (2009-09-20). „2009 Kid's Choice Awards: Nominees: TV Tonight“. TVTonight.au.com. Посетено на 2009-10-20.
 80. „2010 Gracie Awards® Winners“. Gracie Allen Award. Архивирано од изворникот на 2013-08-12. Посетено на 2010-02-25.
 81. „The 41st NAACP Image Awards“. Naacpimageawards.net. Архивирано од изворникот на 2010-07-30. Посетено на 2010-01-06.
 82. „2010 Nickelodeon Kids' Choice Awards“. Nickkcapress.com. 2010-02-14. Посетено на 2010-02-14.
 83. „31st Annual Young Artist Award“. youngartistawards.org/. Посетено на 2010-02-22.
 84. „YOUNGSTARS AWARD“. Bet.com. 2010-06-27. Архивирано од изворникот на 2011-07-07. Посетено на 2010-06-27.
 85. „Welcome to the 4th Annual American Latino TV Awards“. americanlatino.tv. 2010. Архивирано од изворникот на 2013-03-24. Посетено на 2010-06-05.
 86. „2010 Teen Choice Awards Winners List“. TeenChoiceAwards.com. Посетено на 2010-06-15.
 87. „Winners of 25th Annual Imagen Awards Announced Honoring Latinos in Entertainment, includes Multiple Wins for the Brothers Bratt“. imaged.org. 2010-08-16. Посетено на 2010-08-17.
 88. „Australian Nickelodeon Kids' Choice Awards 2010 Winners“. http://www.cambio.com/. 2010-10-10. Посетено на 2010-10-09. Надворешна врска во |work= (help)
 89. „Television Nominees“. Naacpimageawards.net. Архивирано од изворникот на 2012-06-25. Посетено на 2011-03-04.
 90. „The Winners“. http://www.nick.com/. 2011-02-10. Посетено на 2011-02-10. Надворешна врска во |work= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]