MTV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
MTV (Music Television)
MTV Logo.png
Отпочната 1 август, 1981
Сопственик (Paramount/Viacom)
Формат на слика 480i (SDTV)
1080i (HDTV)
Седиште Њу Јорк, САД
Сестрински канал(и) MTV2, MTV Tr3́s, VH1,
Nickelodeon, Spike, Logo, други
Веб-страна MTV.com
Достапност
Сателитска телевизија
DirecTV Channel 331 (SD/HD)
Channel 1331 (VOD)
Dish Network Channel 160 (SD/HD)
Кабелска телевизија
Достапна на повеќе кабелски мрежи Проверија листата на локалната кабелска за специфични канали

MTV односно Music Television (Музичка телевизија) е американска кабелска телевизија од Њујорк. Создадена е на 1 август 1981 и на нејзината програма се пуштаат музички видеа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]