Хана Монтана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на Хана Монтана
Лого на Хана Монтана
Хана Монтана
Податотека:Hannah Montana Logo.PNG
Логото на Хана Монтана
Создадена одMichael Poryes
Richard Correll
Barry O'Brien
УлогиМајли Сајрус
Воведна тема"The Best of Both Worlds: The 2009 Movie Mix" (3+) performed by Мајли Сајрус
Земја на потекло САД
Првичен јазикАнглиски
Бр. на сезони3 (Airing/Filming)
Бр. на епизоди68 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)Стивен Питерман
Мајкл Порјеј
КамераMulti-camera
Времетраење23 мин. (приближно)
Прикажување
Првична мрежаDisney Channel (САД)
Сликов формат480i (SD)
Првично прикажување24 март 2006 – денес
Надворешни врски
Мрежна страницаtv.disney.go.com/disneychannel/hannahmontana/index.html

Хана Монтанаамериканска телевизиска серија која првпат се појави на 24 март 2006 година на каналот на Дизни. Во серијата се работи за девојка која живее двоен живот како просечна тинејџерка по име Мајли Стјуарт (која ја игра Мајли Сајрус), преку ден и популарната поп пејачка Хана Монтана навечер, криејки го нејзиниот вистински идентитет од јавноста, другите луѓе па дури и нејзините пријатали. Во серијата гостуваат и многу познати личности како што се: Ешли Тисдејл, Корбин Блу, Лери Дејвид, Џонас Брадрс, Џеси МекКартни и многу други. Премиерата на втората сезона се случи на 23 април 2007 година, а на третата сезона, 3 ноември 2008 година. Исто така има и снимен филм со наслов „Hannah Montana the movie“ кој својата премиера ја доживеа на 10 април 2009 година.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]