Корбин Блу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корбин Блу
Корбин готвач Во Дизни 2007
Корбин готвач Во Дизни 2007
Основни податоци
Познат(а) и какоДестини Сајрус
Роден(а)21 февруари 1989
Бруклин,
Соединети Американски Држави
Жанр(ови)поп
Занимање/њапејачка, актерка, музичарка
Инструментивокал, гитара, пијано
Години на активност1996–до денес
Продукциска куќа/ќиHollywood Records
Мрежно местоwww.corbinbleu.com

Корбин Блу (англиски: Corbin Bleu; роден на 21 февруари 1989)[1], е американски актер, модел, танчер, и пејач. Тој е можеби најпознат по неговите улоги во Средношколски мјузикл филм серија, "Дискавери Детска телевизиска серија ЛЕТОТ 29 надолу, а Дизни Авторски филм Скокни Во!. Тој, исто така се изведува соло кариера и го издава својот деби-албум друга страна на 1 мај 2007. Албумот дебитираше на број триесет и шест на американската Билборд 200, продажба на 18.000 копии во првата недела[2]. Готвач го издава својот втор албум, брзината на светлината, на 10 март 2009 година во САД [3] .

Филмови и серии кои учествуваа[уреди | уреди извор]

 • "Во висови", Iosnavi (2010)
 • "Отаде сите граници" Еди Џорџ Робинсон (2009)
 • "Животот е прекрасен" Исак (2009)
 • "Phineas и глаголот" Колтрејн (2009)
 • "Стил" слободна Cal Брајант (2008)
 • "Хана Монтана" Џони Колинс (2006-2008)
 • "Средношколски мјузикл 3: Сениорска година" Чад Данфорт (2008)
 • "Средношколски мјузикл 2" Чад Данфорт (2007)
 • "ЛЕТОТ Twente Девет Долу" Натан Makeav (2005-2007)
 • "Потреби во објавување избор Опстанок Водич" Спенсер (2006-2007)
 • "Премести!" Izzy Даниелс (2007)
 • "Дизни 365" Корбин Блу (2007)
 • "Flight of Twente Девет надолу и Танго Хотелот" Натан (2007)
 • "Средношколски мјузикл танц, како и" Чад Данфорт (2006)
 • "Средношколски мјузикл" Чад Данфорт (2006)
 • "Ова момче, риболов, и" Остин (2004)
 • "Корица ме: Врз основа на вистинскиот живот на семејството на" ФБИ Ник дерби (2000)
 • "Галакси Потрагата" Томи (1999)
 • "Маскираните човек" Буч (1999)
 • "Семејно дрво" Рики (1999)
 • "Брегот филм" Дете (1998)
 • "Малком и Еди" Матеј (1998)
 • "Војник" Џони (1998)
 • " скоро време" Little Boy (1996)

Дискографија[уреди | уреди извор]

Саундтрак Средношколски мјузикл[уреди | уреди извор]

Албум[уреди | уреди извор]

 • 2007(а тука се и другите): Боб
 • 2009(брзината на светлината): Боб, рок

Зачленете се за аудио[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 1. http://www.relatemag.com/corbin-bleu/ Архивирано на 23 септември 2009 г. actor corbin bleu in relatemag.com
 2. http://www.billboard.com/charts/pop-songs#/search/Corbin%20Bleu Pop Songs | Billboard.com Cobin Bleu album
 3. http://music.aol.com/album/artist/corbin-bleu/531382 Архивирано на 30 јануари 2012 г. Corbin Bleu albums and cds in the Corbin Bleu discography