Мајли Сајрус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајли Сајрус
Miley Cyrus
Мајли Сајрус 2017
Биографски податоци
Родено имеДестини Хоуп Сајрус
Познат(а) и какоДестини Сајрус
Роден(а)23 ноември 1992 (1992-11-23) (28 г.)
Нешвил, Тенеси, САД
Жанровипоп[1]
Занимањапејачка, актерка, авторка, композиторка, музичарка
Инструментивокал, гитара, пијано
Период на активност2003–до денес
ИздавачиHollywood Records
Fascination Records (UK)
СоработнициБили Реј Сајрус, Jonas Brothers, Селена Гомес, Деми Ловато, Тимбаленд
Мреж. местоwww.MileyCyrus.com

Мајли Сајрус (англиски: Miley Cyrus; р. на 23 ноември 1992) е американска поп-рок ѕвезда, глумица и композитор на песни. Таа е родена во Нешвил, Тенеси. Нејзиното родено име е Дестини Хоуп Сајрус (Destiny Hope Cyrus), но бидејќи како мала постојано била насмеана, нејзиниот татко Били Реј Сајрус (Billy Ray Cyrus) постојано ја викал smiley, а како рима на тоа е Мајли, по некое време таа официјално си го смени името во Мајли Реј Сајрус.Таа е позната како Мајли Стјуварт во серијата Хана Монтана на каналот Дизни во која Мајли пее песни и дознава за нејзиниот талент пеење.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Мајли Сајрус е родена во Нешвил. Таа е ќерка на Летиција „Тиш“ Сајрус и кантри пејачот Били Реј Сајрус. Таа има две сестри и тројца браќа.Нејзинот постар полубрат и постара полусестра се од претходната врска на нејзината мајка Тиш Сајрус. Постариот брат Трејси е пејач во поп-групата Метро Стејшан (Metro Station). Постарата сестра Бранди Сајрус, и прави друштво на Мајли во скоро сите нејзини концерти како свирач на гитара.Таа има и помлад брат Брејсон(Braison) и помала сестра Ноах(Noah).Исто така има уште еден полу-брат од претходната врска на татко кој се вика Коди(Christopher Cody).

Кариера[уреди | уреди извор]

Мајли во 2009 година

Мајли има своја ТВ серија "Хана Монтана" која за првпат се прикаживала на каналот "Дизни". Сега Хана Монтана е позната ширум светот и некои луѓе наместо Мајли Сајрус ја познаваат како Хана Монтана.Серијата Хана Монтана има 3 сезони и се снима 4.Исто така Мајли е позната пејачка која има 4 албуми:Meet Miley Cyrus(2007,Breakout(2008),The time of our lives(2009) и I Can't Be Tamed (2010).Таа исто така има и снимено филм "Хана Монтана".Има уште еден филм снимено "The last song".Таа го има позајмено и гласот во цртанот "Bolt".Taa исто така има песна наречена "Send it on" која ја пее со Селена Гомез,Деми Ловато и Џонас Брадерс.Со таа песна тие помогнаа во еден проект за чување на природата.

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Start All Over 2007 Марк Веб
7 Things 2008 Brett Ratner
Fly On The Wall 2008 Филип Анделман
The Climb 2009 Метју Ролстон
Party in the U.S.A 2009 Крис Ејплбаум
When I Look at You 2010 Адам Шанкман
Can't Be Tamed 2010 Роберт Хејлс
Who Owns My Heart 2010 Роберт Хејлс
You're Gonna Make Me Lonesome When You Go 2012 James Minchin III
We Can't Stop 2013 Дајан Мартел
Wrecking Ball 2013 Тери Ричардсон
23 2013 Хана Лукс-Дејвис
Real and True 2013 Rankin
Feelin' Myself 2013 Мајкл Јурковац,Паша Шапиро
Adore You 2013 Дајан Мартел
BB Talk 2015 Мајли Сајрус,Дајан Мартел
Malibu 2017 Дајан Мартел
Younger Now 2017 Дајан Мартел
Nothing Breaks Like a Heart 2018 We Are From LA
On A Roll 2019 Anne Sewitsky
Mother's Dauther 2019 Alexandre Moors
Slide Away 2019 Alexandre Moors
Don't Call Me Angel 2019 Хана Лукс-Дејвис
Midnight Sky 2020 Мајли Сајрус

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Deming, Mark. „allmusic ((( Miley Cyrus > Overview )))“. Allmusic. Macrovision Corporation. Посетено на 21 октомври 2009.