Деми Ловато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Деми Ловато
Родено имеДеметриа Девоне Ловато
Жанровипоп, поп-рок
Занимањатекстописец, глумица, музичар,модел
Инструментивокали, гитара, пијано
Период на активност2008–сега
ИздавачиHollywood
СоработнициНик Џонас, The Jonas Brothers, Селена Гомес

Деми Ловато (англиски: Demi Lovato) (р. 20 август 1992) е популарна американска пејачка и глумица. Таа е позната и по филмот „Камп Рок (Camp Rock)“, во кој глумела заедно со Џонас Брадрс (Jonas Brothers). Нејзината најслушана песна е „Харт Атек (Heart Attack)“. Деми Ловато свири на гитара и на пијано. Има објавено 6 албуми: “Don’t forget” (2008) “Here we go again” (2009) “Unbroken” (2011) “Demi” (2013) “Confident” (2015) “Tell me you love me” (2017)

Деми штотуку направи документарец за нејзиниот живот “Simply Complicated” во кој зборува за нејзиниот живот, кариера, детство, психички проблеми и врски.

Животопис[уреди | уреди извор]

1992–2006: почеток на кариерата[уреди | уреди извор]

Деми во 2008 година

Ловато е родена на 20 август 1992 во Албакерки, Ново Мексико.[1] Родителите на Ловато се развеле доцна летото во 1994 година, после нејзиниот втор роденден. Таткото на Ловато има мексиканско потекло, а нејзината мајка има англиско и ирско потекло.[2][3]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Don't Forget (2008)
 • Here We Go Again (2009)
 • Unbroken (2011)
 • Demi (2013)
 • Confident (2015)
 • Tell Me You Love Me (2017)
 • Dancing with the Devil (2021)
 • Holy Fvck (2022)

Видеографија[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Get back 2008 Филип Анделмен
La La Land 2008 Брендан Малој,Тим Вилер
Lo Que Soy 2009 Едгар Ромеро
Don't Forget 2009 Роберто Халис
Here We Go Again 2009 Брендан Малој,Тим Вилер
Gift of a Friend 2009
Remember December 2009 Тим Вилер
Make a Wave 2009
Skyscraper 2011 Марк Пелингтон
Give Your Heart a Break 2012 Џастин Френсис
Heart Attack 2013 Крис Ејплбум
Made in the USA 2013 Деми Ловато,Рајан Палота
"Let It Go 2013 Деклан Вајтблум
Neon Lights 2013 Рајан Палота
Really Don't Care 2014 Рајан Палота
Nightingale 2014 Black Coffee
Cool for the Summer 2015 Хана Лукс Дејвис
Confident 2015 Роберт Родригес
Waitin for You 2015 Black Coffee
Stone Cold 2016 Патрик Еклезајн
Sorry Not Sorry 2017 Хана Лукс Дејвис
Instruction 2017 Ози Пулин
Échame la Culpa 2017 Карлос Р. Перес
Tell Me You Love Me 2017 Марк Пелингтон
I Believe 2018 Хана Лукс Дејвис
Fall In Line 2018 Лук Гилфорд
Solo 2018 Грејс Чато,Џек Патерсон
I Love Me 2020 Хана Лукс Дејвис
I’m Ready 2020 Џора Францис
OK Not To Be OK 2020 Хана Лукс Дејвис
OK Not To Be OK (Duke & Jones Remix) 2020 Дејвид Ланч
Commander in Chief 2020 Director X.
What Other People Say 2021 Dano Cerny
Dancing with the Devil 2021 Деми Ловато,Michael D. Ratner
Melon Cake 2021 Хана Лукс Дејвис
Breakdown 2021 Daniel CZ
Skin of My Teeth 2022 Ник Харвуд
Substance 2022
Still Alive 2023
Swine 2023
Sorry Not Sorry (Rock Version) 2023

Нејзини напознати песни се: „Ла Ла земјата“, „Едни и исти“ (дует со Селена), „Верувај во мене“, „Запомни го декември“, „Јас себеси и времето“, „Поправи срце“, „Прати го“ (со повеќе Дизниеви ѕвезди), „Еве одиме повторно“ итн.

Други активности[уреди | уреди извор]

Деми Ловато е позната и како судијка на реалното шоуХ-фактор“. Исто така, таа се занимавала и со хуманитарна работа која, според нејзината изјава за магазинот „Алур“ ја исполнувала повеќе отколку музичките настапи.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Demi Lovato Biography – Facts, Birthday, Life Story“. The Biography Channel A+E Networks. Посетено на 10 март 2013.
 2. „Lost Ancestry: Demi Lovato's Ancient Spanish Heritage“. Family History Insider. Посетено на 26 август 2015.
 3. Aldama, Frederick Luis (2013). Latinos and Narrative Media: Participation and Portrayal. Palgrave Macmillan. Claiming a multi-ethnic background of Mexican, Italian, Irish, and English descent,
 4. „Хуманитарната работа ме исполнува повеќе од пеењето“, Дневник, година XVIII, број 5646, петок, 19 декември 2014, стр. 25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]