Деми Ловато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Деми Ловато
Ловато 2016
Биографски податоци
Родено имеДеметриа Девоне Ловато
Жанровипоп, поп-рок
Занимањатекстописец, глумица, музичар,модел
Инструментивокали, гитара, пијано
Период на активност2008–сега
ИздавачиHollywood
СоработнициНик Џонас, The Jonas Brothers, Селена Гомез

Деми Ловато (англиски: Demi Lovato) (р. 20 август 1992) е популарна американска пејачка и актерка. Таа е позната и по филмот „Камп Рок (Camp Rock)“, во кој глумела заедно со Џонас Брадрс (Jonas Brothers). Нејзината најслушана песна е „Харт Атек (Heart Attack)“. Деми Ловато свири на гитара и на пијано. Има објавено 6 албуми: “Don’t forget” (2008) “Here we go again” (2009) “Unbroken” (2011) “Demi” (2013) “Confident” (2015) “Tell me you love me” (2017)

Деми штотуку направи документарец за нејзиниот живот “Simply Complicated” во кој зборува за нејзиниот живот, кариера, детство, психички проблеми и врски.

Биографија[уреди | уреди извор]

1992–2006: почеток на кариерата[уреди | уреди извор]

Ловато е родена на 20 август 1992 во Албакерки, Ново Мексико.[1] Родителите на Ловато се развеле доцна летото во 1994 година, после нејзиниот втор роденден. Таткото на Ловато има мексиканско потекло, а нејзината мајка има англиско и ирско потекло.[2][3]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Нејзини напознати песни се: „Ла Ла земјата“, „Едни и исти“ (дует со Селена), „Верувај во мене“, „Запомни го декември“, „Јас себеси и времето“, „Поправи срце“, „Прати го“ (со повеќе Дизниеви ѕвезди), „Еве одиме повторно“ итн.

Други активности[уреди | уреди извор]

Деми Ловато е позната и како судијка на реалното шоуХ-фактор“. Исто така, таа се занимавала и со хуманитарна работа која, според нејзината изјава за магазинот „Алур“ ја исполнувала повеќе отколку музичките настапи.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Demi Lovato Biography – Facts, Birthday, Life Story“. The Biography Channel A+E Networks. конс. 10 март 2013. 
  2. „Lost Ancestry: Demi Lovato's Ancient Spanish Heritage“. Family History Insider. конс. 26 август 2015. 
  3. Aldama, Frederick Luis (2013). Latinos and Narrative Media: Participation and Portrayal. Palgrave Macmillan. http://books.google.com/books?id=nBxEAgAAQBAJ&pg=PA149&dq=%22Claiming+a+multi-ethnic+background+of+Mexican,+Italian,+Irish,+and+English+descent%22. „"Claiming a multi-ethnic background of Mexican, Italian, Irish, and English descent,"“ 
  4. „Хуманитарната работа ме исполнува повеќе од пеењето“, Дневник, година XVIII, број 5646, петок, 19 декември 2014, стр. 25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]