Средношколски мјузикл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Средношколски мјузикл
(High School Musical)“
200п
РежисерКени Ортега
ПродуцентДон Шеин
СценаристПитер Басокини
НастапуваатЗек Ефрон
Ванеса Хаџенс
Ешли Тисдејл
Лукас Грејбил
Корбин Блу
Жанрмјузикл , тинејџерски, комедија
ДистрибутерDisney Channel
Премиера20 јануари 2006
Времетраење98 мин,
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$4.2,000,00
СледенСредношколски мјузикл 2

Средношколски мјузикл (англиски: High School Musical) е американски филм од 2006 година.

Приказна[уреди | уреди извор]

Трој и Габриела се тинејџери, коишто се многу различни. Тие сосема случајно ќе настапат на едно караоке шоу и ќе ја освојат публиката. Потоа ќе се разделат, мислејќи дека никогаш повторно нема да се видат. Но, наскоро тие повторно ќе се најдат во истото средно училиште и ќе се борат за главните улоги во мјузиклот. Шарпеј и нејзиниот брат Рајан ќе направат се да ги спречат да настапат, но тие сепак со помош на нивните пријатели ќе успеат во тоа иако во исто време ќе бидат и натпреварот по хемија во кој учествува Габриела и кошаркарскиот натпревар. Потоа тие и двајцата одат да испејат а пред да пејат на шоуто пред нив пејат Шарпеј и Рајан со нивната омилена песна. На тој настап Tрој и Gабриела ќе победат а Шарпеј ќе почне да плаче. Таа ќе и биде лута на Габриела.