Прејди на содржината

Мили Боби Браун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мили Боби Браун
Браун во 2022
Роден(а)19 февруари 2004(2004-02-19)(20 г.)
Марбела, Шпанија
НационалностБританско
Занимањегумица, продуцент
Активен период2013–денес
ПартнерЏејк Бонџови (2021–денес; свршени)

Мили Боби Браун (родена на 19 февруари 2004 година) [1] — англиска глумица и продуцентка.[2] На дванаесетгодишна возраст, таа се здобила со забележливост по улогата на Единаесет во првата сезона на серијалот научна фантастика на НетфликсПочудни нешта (2016—),[3] која се обновува четири сезони. Таа доби две номинации за наградата „Еми“ за најдобра споредна глумица во драмска серија во 2016 и 2017 година.[4]

Дебитирала на големото платно со главната улога во филмот за монструми <i id="mwHw">Godzilla: King of the Monsters</i> (2019) и исто така глумела во неговото продолжение (2021), а глумела и го продуцирала мистериозниот филм <i id="mwIg">Енола Холмс</i> (2020).

Во 2018 година, Браун се нашла на <i id="mwJQ">списокот Тајм</i> 100 на највлијателни луѓе во светот.[5] Таа година била назначена за амбасадор на добрата волја на УНИЦЕФ, најмладата личност избрана за оваа позиција.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Браун е роден во Марбела, Малага, Андалусија, Шпанија,[6] трето од четирите деца на англиски родители, Кели и Роберт Браун. Семејството се преселило во Бурнемут, Дорсет, кога таа имала околу четири години.

Четири години подоцна, нејзиното семејство се преселило во САД, населувајќи се во Виндермер, Флорида .[7][8] Родена е со делумен слух на едното уво и постепено го изгуби целиот слух на тоа уво во текот на неколку години.[9]

Браун сега го дели своето време помеѓу Лондон и Атланта.[9]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, Браун го имаше своето деби како глумец како гостинска starвезда во фантастичната драмска серија „ Еј-Би- Си“, еднаш, некое време во земјата на чудата, спин-оф на „ Еднаш и едно време“, претставувајќи ја улогата на Јанг Алис . Во 2014 година, таа имаше главна улога во паранормалната серија натрапници Драма-трилер на БиБиСи Америка како Медисон О’Донел.[10] Таа имаше гостувања во полициската процедурална драма ЦБС NCIS, ситкомот ABC Modern Family и медицинската драмска серија ABC Grey's Anatomy .

Во 2016 година, Браун требаше да ја игра улогата на Единаесет ('Ел') во хорор серијата научна фантастика Нетфликс Stranger Things.[11] Доби критички пофалби и беше номинирана за Наградата на еснафот за глумци на екранот за извонредна изведба на глумица во драмска серија и Еми наградата „Приметајм“ за најдобра споредна глумица во драмска серија. Со нејзините колеги ја освои наградата „Гилд на глумци на сцената“ за извонредна изведба на ансамбл во драмска серија [12] и ја освои 43-та награда „Сатурн“ за најдобра изведба на помлад глумец во телевизиска серија .[13] За улогата на Единаесет во втората сезона на Stranger Things, таа ја доби својата втора номинација за Еми во 2018 година.[14]

Во ноември 2016 година, Браун глумеше во музичкото видео за синглот на Сигма и Бирди „Најди ме “. Од ноември 2016 година, таа се појави во комерцијални реклами за Ситигруп .[15]

Во јануари 2017 година, таа го направи своето деби за моделирање во кампањата на Калвин Клајн „Со назначување“.[16] Следниот месец, таа беше потпишана во агенцијата IMG Models .[17] Таа се појави во кампањата на италијанскиот бренд Moncler летото 2018 година.[18]

Во јануари 2018 година, Браун требаше да глуми и да ја продуцира филмската адаптација на „Мистериите на Енола Холмс“.[19] Таа исто така беше избрана за глас во искуството на Дарен Аронофски во виртуелната реалност Сфери: Песни за време на времето.[20] На 20 април 2018 година, таа беше прогласена за една од 100-те највлијателни луѓе во светот од страна на магазинот „Тајм“, со што стана најмладата личност што се најде на списокот.[21][22] На 20 ноември 2018 година беше објавено дека таа стана најмладата личност некогаш именувана за амбасадор на добрата волја на УНИЦЕФ.[23]

Во ноември 2018 година, ЕА Игри објави дека Браун соработувал со програмерите Симс 4 за да се појави во Предизвикот за позитивноста на Симс 4.[24] Таа беше именуван од страна на Време списание како еден од највлијателните тинејџерите на 2017 и на 2018 година [25][26] Во 2018 година, Холивуд Репортер го рангираше Браун меѓу првите триесет холивудски starsвезди на возраст под осумнаесет години.[27]

Браун го имаше своето деби во долгометражниот филм во 2019 година, во продолжението на Годизила, насловено Годзила: крал на чудовиштата.[28] Таа ќе ја повтори својата улога во „ Годизила vs. Конг [29] Во март истата година, беше објавено дека Браун ќе глуми во филмската адаптација на The Thing About медуза од Али Бенџамин како Сузи.[30] Исто така во март 2019 година, таа стана амбасадор на кампањата на УЕФА Заедно # Ние играме силно.[31] Во поново време, таа им понуди договор за прв поглед со Нетфликс.[32]

На 28 јули 2020 година беше објавено дека таа ќе глуми и исто така ќе произведе преку нејзината ПЦМА Продукција продукција на неизвесен филм насловен „Девојчињата што сум биле“ .[33]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Millie Bobby Brown (2004-)“. Biography.com. Архивирано од изворникот на 11 August 2018. Посетено на 10 August 2018.
 2. „Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard & Noah Schnapp Answer the Web's Most Searched Questions“. YouTube. Посетено на 21 April 2020.
 3. „Millie Bobby Brown“. The Academy of Television Arts & Sciences (ATAS). Архивирано од изворникот на 12 September 2018. Посетено на 12 September 2018. [Brown] rose to prominence in her Primetime Emmy Award-nominated role (for Outstanding Supporting Actress in a Drama Series) as Jane "Eleven" Ives in the Netflix science fiction horror series Stranger Things.

  Nolfi, Joey (8 May 2017). „Millie Bobby Brown mocks her MTV Movie & TV Awards breakdown in adorable video“. EW.com. Архивирано од изворникот на 12 September 2018. Посетено на 12 September 2018. ... [Brown] rose to prominence on the first season of the Netflix sci-fi thriller, [Stranger Things], as the character Eleven ...

  Ziss, Sophy (19 April 2018). „Millie Bobby Brown Is 2018's Youngest 'TIME' 100 Honoree & She More Than Earned Her Spot“. Bustle. Архивирано од изворникот на 12 September 2018. Посетено на 12 September 2018. Brown rose to prominence in 2016 with her leading role in Stranger Things, but she'd been working in the industry for a few years before that.
 4. Travers, Ben (19 July 2016). „Meet 'Stranger Things' Breakout Millie Bobby Brown, aka Lucky Number Eleven“. IndieWire. Архивирано од изворникот на 22 July 2016. Посетено на 22 July 2016.
 5. „Millie Bobby Brown: The World's 100 Most Influential People“. Time (англиски). Архивирано од изворникот на 10 May 2020. Посетено на 4 May 2020.
 6. Sedano, Jon; de los Ríos, Ángel (15 November 2017). „Los orígenes marbellíes de Millie Bobby Brown, la joven estrella de 'Stranger Things' / The Marbella origins of Millie Bobby Brown, the young star of 'Stranger Things'. Diario Sur (шпански). Vocento. Архивирано од изворникот на 1 August 2018. Посетено на 31 July 2018. ...nació en Marbella en 2004, aunque tiene nacionalidad británica, ya que Robert y Kelly Brown, sus padres, eran unos ingleses asiduos veraneantes en la Costa del Sol. / ...was born in Marbella in 2004, although she has British nationality, since Robert and Kelly Brown, her parents, were regular English vacationers on the Costa del Sol.
 7. Miller, Gregory E. (15 September 2017). „At 13, 'Stranger Things' star Millie Bobby Brown is an icon in the making“. New York Post. Архивирано од изворникот на 4 December 2017. Посетено на 4 December 2017.
 8. „Millie Bobby Brown Full Panel @Spooky Empire“. YouTube. 4 December 2016. Посетено на 20 April 2020. She mentions that she resided in Windermere, Florida on the panel
 9. 9,0 9,1 Birnbaum, Debra (31 October 2017). „How 'Stranger Things' Star Millie Bobby Brown Made Eleven 'Iconic' and Catapulted Into Pop Culture“. Variety. Архивирано од изворникот на 22 December 2017. Посетено на 4 December 2017.
 10. „John Simm and Mira Sorvino Start Filming BBC AMERICA's Intruders as James Frain, Tory Kittles, and Millie Brown Join Cast“. BBC Worldwide. 24 February 2014. Архивирано од изворникот на 23 November 2016. Посетено на 23 November 2016.
 11. Andreeva, Nellie (20 August 2016). „Duffer Bros. Netflix Supernatural Drama Series Sets Young Cast, Gets Title“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 22 August 2015. Посетено на 16 September 2016.
 12. Lincoln, Ross A. (4 November 2016). 'Stranger Things' Season 2 Cast Photo Reveals Who Returns From The Upside Down“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 3 January 2017. Посетено на 2 January 2017.
 13. Latchem, John (29 June 2017). „Star Wars among top winners 43rd Saturn Awards“. Homemedia magazine. Архивирано од изворникот на 17 November 2017. Посетено на 31 December 2017.
 14. „Emmy Nominations: The Complete List“. Variety. 12 July 2018. Архивирано од изворникот на 31 March 2019. Посетено на 12 July 2018.
 15. „Citi Launches Digital Campaign To Spark a Nationwide Conversation About Money“. Business Wire. 21 November 2017. Архивирано од изворникот на 14 February 2017. Посетено на 14 February 2017.
 16. Overdeep, Meghan (23 January 2017). „Stranger Things Star Millie Bobby Brown Is Officially a Calvin Klein Model“. InStyle. Архивирано од изворникот на 24 January 2017. Посетено на 24 January 2017.
 17. Kirkpatrick, Emily (13 February 2017). „Millie Bobby Brown Officially Signs with a Major Modeling Agency“. People. Архивирано од изворникот на 14 February 2017. Посетено на 14 February 2017.
 18. „Moncler Taps Millie Bobby Brown for Next Ad Campaign“. WWD. 2 July 2018. Архивирано од изворникот на 19 February 2019. Посетено на 18 February 2019.
 19. 'Stranger Things' Millie Bobby Brown In Legendary Film Deal To Produce & Star In Enola Holmes Mysteries“. Deadline Hollywood. 9 January 2018. Архивирано од изворникот на 18 January 2018. Посетено на 17 January 2018.
 20. Keslassy, Elsa (16 August 2018). 'Stranger Things' Star Millie Bobby Brown to Narrate Darren Aronofsky's 'Spheres'. Variety (англиски). Архивирано од изворникот на 8 July 2020. Посетено на 7 July 2020.
 21. „Millie Bobby Brown becomes youngest person ever on Time 100 list“. The independent. Архивирано од изворникот на 29 April 2018. Посетено на 20 April 2018.
 22. Paul, Aaron. „Millie Bobby Brown“. TIME. Архивирано од изворникот на 2 January 2019. Посетено на 21 November 2018.
 23. „Millie Bobby Brown: 'I've been bullied: that inspires me'. BBC. Архивирано од изворникот на 20 November 2018. Посетено на 21 November 2018.
 24. „Introducing The Sims 4 Positivity Challenge with Millie Bobby Brown“. Архивирано од изворникот на 3 December 2018. Посетено на 3 December 2018.
 25. „The 30 Most Influential Teens of 2017“. Time. 3 November 2017. Архивирано од изворникот на 3 November 2017. Посетено на 8 December 2018.
 26. „TIME's 25 Most Influential Teens of 2018“. Time. 7 December 2018. Архивирано од изворникот на 8 December 2018. Посетено на 8 December 2018.
 27. „Hollywood's Top 30 Stars Under Age 18“. The Hollywood Reporter. 8 August 2018. Архивирано од изворникот на 9 August 2018. Посетено на 9 December 2018.
 28. Kit, Borys (27 January 2017). 'Stranger Things' Breakout Millie Bobby Brown Set to Star in 'Godzilla' Sequel (Exclusive)“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на 28 January 2017. Посетено на 27 January 2017.
 29. Caron, Nathalie (2 June 2018). „GODZILLA VS. KONG CASTS DEADPOOL 2 STAR JULIAN DENNISON“. IGN. Архивирано од изворникот на 20 September 2018. Посетено на 20 September 2018.
 30. „Millie Bobby Brown, Filmmaker Wanuri Kahiu Tackling 'The Thing About Jellyfish' for Universal (Exclusive)“. The Hollywood Reporter. 14 March 2019. Архивирано од изворникот на 30 March 2019. Посетено на 31 March 2019.
 31. „Millie Bobby Brown signs up for Together #WePlayStrong“. UEFA.com. 26 March 2019. Архивирано од изворникот на 31 March 2019. Посетено на 31 March 2019.
 32. Campbell, Scott (2020-12-06). „Netflix Reportedly Offering Millie Bobby Brown A Big First Look Deal“. We Got This Covered (англиски). Посетено на 2020-12-08.
 33. Kroll, Justin (July 28, 2020). „Millie Bobby Brown To Star And Produce Netflix's Adaptation of 'The Girls I've Been'; Jason Bateman's Aggregate Films Also Producing“. Deadline. Посетено на January 23, 2021.