Здружение на музичките сниматели на Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Здружение на музичките сниматели на Америка
RIAA logo.png
Основана 1952
Тип Технички стандарди, лиценцирање и авторски права
Седиште Вашингтон
Место САД
Претседател и изв. дир. Мич Бенвол
Мреж. место riaa.com

Здружението на музичките сниматели на Америка (англ. Recording Industry Association of America) или скратено RIAA е поверителство кое ги претставува снимателите и дистрибутерите од музичката индустрија во САД. Нејзините членови се состојат од издавачки куќи и дистрибутери, кои како што RIAA кажува „создаваат, продуцираат и /или дистрибуираат околу 85% од сите легитимни звучни снимки произведени и продадени во САД“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]