Metacritic

Од Википедија — слободната енциклопедија
Metacritic
Вид место
рецензии
СопственикCBS Interactive
АдресаMetacritic.com
Место на Алекса2,586
(за септември 2013)[1]
Комерцијалнода
Зачленувањеслободна

Metacritic е мрежно место која дава средна оцена за музички плочи, видео игри, филмови и книги. Оваа страница работи на уникатен принцип. Имено, најпрво собира рецензии од повеќе угледни изданија, а потоа врз основа на нив одредува средна оцена. Потребни се најмалку четири рецензии за да може да се изработи средна оцена.

Оваа страница била основана од Џејсон Диез, Марк Дојл и Џули Дојл-Робертс во 2001 година.[2] Нејзиниот начин на рангирање честопати е споредуван со оној на Rotten Tomatoes, со таа разлика што вторите изработуваат просек само за филмови. Интересно е тоа што во процесот на обработка на податоците, Metacritic ги претвораат оцените во процентни бодови (на пример „A“ носи 100 бода; „B-“ е 67 бода итн). Податоците од Metacritic ги користат неколку поважни публикации, меѓу кои и Википедија.

Табела со вредносни бодови[уреди | уреди извор]

Опис Видео игри Филмови/ТВ/музика
Општо одобрување 90–100 81–100
Задоволително 75–89 61–80
Средно или просечно 50–74 40–60
Незадоволително 20–49 20–39
Општо неодобрување 0–19 0–19

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Metacritic.com Site Info“. Alexa Internet. Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 2013-09-01.
  2. „Columbia Journalism Review - CJR's guide to what the major media companies own“. Архивирано од изворникот на 2016-04-17. Посетено на 2011-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]