Синтисајзерски поп

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Електропоп)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Синтисајзерски поп (скр. синт поп познат и како електропоп или технопоп[1]) е жанр намузика во кој доминантниот музички инструмент е синтисајзерот. Потекнува како дел од движењето Нов Бран од доцните 1970ти до средината на 1980тите и сеуште продолжил да постои и да се развива.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. T. Cateforis, Are We Not New Wave?: Modern Pop at the Turn of the 1980s (Ann Arbor, MI: University of Michigan Press, 2011), ISBN 0472034707, p. 52.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Depeche Mode & The Story of Electro-Pop, Q/Mojo magazine collaboration, 2005.
  • Electronic Music: The Instruments, the Music & The Musicians by Andy Mackay, of Roxy Music

Надворешни врски[уреди | уреди извор]