Associated Press

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Associated Press
Oснованамај 22, 1846; пред 173 години (1846-05-22)[1]
СедиштеЊујорк, Њујорк, САД
Опслужувано
подрачје
цел свет
Клучни личности
  • Стивен Сварц (претседател)
  • Гери Пруит (претседател и директор)
Дејностмедиуми
Производиагенција
Приходи 568,13 милиони $ (2015)[2]
Нето приход1,6 милиони $ (2016)[2]
Вработени3.200
Порталap.org

Associated Press (се чита: Асошиејтед прес; АП ) е американска непрофитна новинска агенција со седиште во Њујорк. Основана e во 1846 година и функционира како кооперативно и некорпоративно здружение. Нејзини членови се американски весници и радиодифузери.

АП има освоено 53 Пулицерови награди, меѓу кои 31 за фотографии, од 1917 година кога почна оваа награда да се доделува. Агенцијата има заработено Пулицерова награда од 2019 година за меѓународно известување за покривање на граѓанската војна во Јемен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Documents Shed New Light on Birth of AP; Wire Older Than Originally Thought“. Editor&Publisher. 31 January 2006. конс. 27 July 2018. 
  2. 2,0 2,1 Consolidated Financial Statements“ (PDF), „The Associated Press“, април 2015 (посет. 2 јуни 2016 г).