Прејди на содржината

Associated Press

Од Википедија — слободната енциклопедија
Associated Press
Дејностмедиуми
Основаномај 22, 1846; пред 178 години (1846-05-22)[1]
Седиште
Опслужувани подрачја
цел свет
Клучни личности
  • Стивен Сварц (претседател)
  • Гери Пруит (претседател и директор)
Производиагенција
Доход 568,13 милиони $ (2015)[2]
Нето-доход
1,6 милиони $ (2016)[2]
Вработени
3.200
Мреж. местоap.org

Associated Press (се чита: Асошиејтед прес; АП ) е американска непрофитна новинска агенција со седиште во Њујорк. Основана e во 1846 година и функционира како кооперативно и некорпоративно здружение. Нејзини членови се американски весници и радиодифузери.

АП има освоено 53 Пулицерови награди, меѓу кои 31 за фотографии, од 1917 година кога почна оваа награда да се доделува. Агенцијата има заработено Пулицерова награда од 2019 година за меѓународно известување за покривање на граѓанската војна во Јемен.

  1. „Documents Shed New Light on Birth of AP; Wire Older Than Originally Thought“. Editor&Publisher. 31 January 2006. Архивирано од изворникот на 2018-07-28. Посетено на 27 July 2018.
  2. 2,0 2,1 „Consolidated Financial Statements“ (PDF). The Associated Press. April 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-06-15. Посетено на 2016-06-02.