Хортон (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Хортон
(Horton Hears a Who)“
РежисерЏими Хајвард
ПродуцентБоб Гордон
СценаристТед Гизел (книга и приказна)
Главни улогиЏим Кери
Стив Карел
Карол Бурнет
Ден Фоглер
Вил Арнет
Жанранимиран
комедија
Дистрибутер20th Century Fox
Премиера14 март 2008
Времетраење88 мин.
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$85.000.000

Хортон (англиски: Horton Hears a Who) е анимиран, комедијафилм од 2008 год. Филмот е заснован според истоимената книга од 1954 година. Главните улоги т.е гласовите во филмот ги позајмуваат Џим Кери и Стив Карел. Филмот во првата недела во прикажувањето беше најгледан во американскиот boxoffice и имаше доста позитивни критики.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Еден ден, слонот Хортон слуша повик за помош кој доаѓа од цветен прав. И, иако не може никој да види на тоа цвеќе, тој одлучува да им помогни. Се дознава дека цветниот прав е дом на народот Ху, кои живеат во својот град Хувил. Хортон се одлучува за помош да ги штити малите жители и нивниот дом, но тоа му носи само проблеми со неговите соседи кои одбиваат да поверуваат дека нешто би можело да живее во тој цветен прав. Но, Хортон не одбива да му помогне бидејќи секој човек е сепак човек, без разлика колку би бил мал.

Глумци Ликови
Џим Кери Слонот Хортон
Сет Роген Глушецот Мортон
Стив Карел Нед МекДод
Карол Бурнет Сур Кангару
Џош Флитер Руди
Џеси МекКартни Јојо МекДод
Ејми Поелер Сели О’Мејли МекДод