Папа Климент X

Од Википедија — слободната енциклопедија
Clemens X
Portrait of Pope Clement X, by Giovanni Battista Gaulli (Baciccio) - Metropolitan Museum of Art.jpg
Родено име Емилио Бонавентура Алтиери
Папа од 29 април 1670
Папа до 22 јули 1676
Претходник Папа Климент IX
Наследник Папа Инокентиј XI
Роден 13 јули 1590
Рим
Починал 22 јули 1676
Рим
Други папи по име Климент (појаснување)

Климент X (лат. Clemens PP. X; 13 јули 1590 - 22 јули 1676) — римски папа од 29 април 1670 до 22 јули 1676[1]. Тој бил еден од најстарите папаи. Бил избран за ппа на 79 години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rogers, Simon (2013-02-13). „Every Pope ever: the full list“. the Guardian (англиски). Посетено на 2022-11-26.