Папа Валентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Valentinus
Valentine.jpg
Родено име Валентин
Папа од 1 септември 824
Папа до 16 септември 827
Претходник Папа Евгениј II
Наследник Папа Григориј IV
Роден ?
Рим
Починал 16 септември 827
?
Други папи по име Валентин

Валентин (лат. Valentinus PP.; ? - 16 септември 827) — римски папа од 1 септември 824 до 16 септември 827. Бил ѓакон на папата Паскал I. За време на неговото петднаесетдневно папство не успеал да направи некои голеи работи.

Наводи[уреди | уреди извор]