Папа Валентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Valentinus
Valentine.jpg
Родено име Валентин
Папа од 1 септември 824
Папа до 16 септември 827
Претходник Папа Евгение II
Наследник Папа Григур IV
Роден  ?
Рим
Починал 16 септември 827
?
Други папи по име Валентин

Папа Валентин (лат. Valentinus PP.)(? - 16 септември 827) бил римски папа од 1 септември 824 до 16 септември 827. Бил ѓакон на папата Пасхалиј I. За време на неговото петднаесетдневно папство не успеал да направи некои голеи работи.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!