Папа Урбан I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Урбан
Św Urban figura Cieszowa 254.jpg
Родено име Урбан
Папа од 222
Папа до 230
Претходник Папа Каликст I
Наследник Папа Понтијан
Роден непознато
Починал 230
Рим, Италија
Други папи по име Урбан

Урбан I бил римски папа од 222 г. до 230година. На престолот застанал во истата година кога бил убиен римскиот цар Хелиогабал. По смртта на Папа Каликст I бил избран за епископ на Рим и според Евсевиј (Hist. eccl., VI, 23) управувал 8 години. Папа Урбан бил погребан во гробницата на Свети Каликст. Од страна на католичката црква бил прогласен за маченик. Неговиот празник се прославува на 25 мај.


Наводи[уреди | уреди извор]