Евсевиј Кесариски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евсевиј Кесариски
Eusebius of Caesarea.jpg
Роден 263
Палестина
Починал 339

Евсевиј Кесариски (263-339) бил епископ на Мавританија и од страна на христијаните често е нарекуван татко на црковната историја.

Тој е роден во Палестина. Се школувал во Ерусалим и Антиохија, проучувајќи ги Платон, Филон и Ориген. Неговото најважно дело, Црковна историја претставува збир од тематики кои го опишуваат раното христијанство, неговото создавање до 324 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]