Папа Григориј I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Gregorius I
Francisco de Zurbarán 040.jpg
Родено име Григур I
Папа од 3 септември 590
Папа до 12 март 604
Претходник Папа Пелагиј II
Наследник Папа Сабинијан
Роден околу 540
Рим
Починал 12 март 604
Рим
Други папи по име Григур (појаснување)

Папа Григориј I (лат. Gregorius PP. I) (околу 540 - 12 март 604) бил римски папа од 3 септември 590 до 12 март 604.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!