Папа Јован IX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ioannes IX
John IX.jpg
Родено име Јован IX
Папа од јануари 898
Папа до јануари 900
Претходник Папа Теодор II
Наследник Папа Бенедикт IV
Роден ?
Тиволи
Починал 900
?
Други папи по име Јован (појаснување)

Папа Јован IX (лат. Ioannes PP. IX)(? - 900) бил римски папа од јануари 898 до јануари 900. Тој бил Бенедиктинец. Во Латеран, тој ја претставувал паертијата на покојниот Формоз, против која дејствувала партијата на Сергиј.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!