Папа Јован IX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ioannes IX
John IX.jpg
Родено име Јован IX
Папа од јануари 898
Папа до јануари 900
Претходник Папа Теодор II
Наследник Папа Бенедикт IV
Роден ?
Тиволи
Починал 900
?
Други папи по име Јован (појаснување)

Јован IX (лат. Ioannes PP. IX; ? - 900) — римски папа од јануари 898 до јануари 900[1]. Тој бил Бенедиктинец. Во Латеран, тој ја претставувал паертијата на покојниот Формоз, против која дејствувала партијата на Сергиј.

Наводи[уреди | уреди извор]