Папа Лав XI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Leo XI
Родено име Алесандро Отавијано Медичи
Папа од 1 април 1605
Папа до 27 април 1605
Претходник Папа Климент VIII
Наследник Папа Павле V
Роден 2 јуни 1535
Фиренца
Починал 27 април 1605
Рим
Други папи по име Лав (појаснување)

Лав XI (лат. Leo PP. XI; 2 јуни 1535 - 27 април 1605) — римски папа од 1 април до 27 април 1605[1]. Тој бил четвртиот папа од семејството Медичи. По назначувањето на епископ на Пастоја и архиепископ на Фиренца, во 1583 бил назначен за кардинал од страна на папата Григориј XIII. Умрел на 24. ден од неговиот понтификат.

Наводи[уреди | уреди извор]