Папа Силвестер II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Silvester II
Родено име Херберт Оријаски
Папа од 2 април 999
Папа до 12 мај 1003
Претходник Папа Григориј V
Наследник Папа Јован XVII
Роден околу 950
Оверња, франција
Починал 12 мај 1003
Рим
Други папи по име Силвестер (појаснување)

Силвестер II (лат. Silvester PP. II), познат и како Херберт Оријаски (француски:Gerbert d'Aurillac; околу 950 - 12 мај 1003) — римски папа од 2 април 999 до 12 мај 1003[1]. Тој бил првиот кој се родил во Франција.

Во детството, Херберт бил воспитуван во манастирот Св. Жеро во Оријак. Таму тој станал монах. Во периодот од 991 до 996 бил архиепископ на Ремс, а од 998 до 999 на Равена.

Тој е познат и по тоа што го опишал астролабот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]