Папа Целестин I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Celestinus I
Родено име Целестин I
Папа од 10 септември 422
Папа до 27 јули 432
Претходник Папа Зосим
Наследник Папа Сикст III
Роден ?
Починал 27 јули 432
Други папи по име Целестин

Целестин I (лат. Caelestinus PP.I; ? - 27 јули 432) — римски папа од 10 септември 422 до 27 јули 432[1]. Во негово време африканските епархии стамнале црковни единици на римскарта епархија. Истовремено се борел против несторијанството и се допишувал со Кирил Александриски.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]